Domáce Politika

Učitelia si prilepšia. Čaká ich navýšenie platov

Učiteľom sa od septembra zvýšia platy. Ilustračné foto. Zdroj: TASR / Roman Hanc

BRATISLAVA – Slovenská národná strana (SNS) chce posúvať hranicu platu všetkých učiteľov, nielen začínajúcich. Chcú tak robiť v prípade, že sa znovu dostanú do vládnej koalície. Na dnešnej tlačovej besede to uviedla podpredsedníčka SNS Eva Smolíková. Reagovala tak na to, že parlament dnes schválil zvýšenie platov začínajúcich učiteľov od 1. septembra 2019 o 9,5 percenta.

 

“Náš návrh podporilo 141 zo 142 poslancov. Je dôležité, aby mladí ľudia, ktorí sa rozhodli pre povolanie učiteľa, boli kladne motivovaní,” vysvetlila a dodala, že v porovnaní s inými krajinami sú u nás platy učiteľov nižšie.

Parlament dnes schválil novelu zákona o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme z dielne poslancov SNS. Platy začínajúcich učiteľov sa vďaka novele od 1. septembra 2019 zvýšia o 9,5 percenta. Prvý platový stupeň osobitnej stupnice platových taríf učiteľov vysokých škôl a výskumných a vývojových zamestnancov sa od 1. septembra 2019 zvyšuje o 8,7 percenta, následné zvyšovanie je v priemere o dve percentá do 15 rokov započítanej praxe, potom do 32 rokov započítanej praxe v priemere o tri percentá. Návrh má vplyv aj na výšku štipendií doktorandov, ktoré sa zvyšujú o 8,7 percenta.