UČITEĽKU Dianu ZRAZILA električka, utrpela ťažké zranenia! Chce opäť CHODIŤ, ale poisťovne jej rehabilitácie NEPREPLATIA

BRATISLAVA – Je to príbeh veľkej lásky a nádeje zároveň. Krátko pred Vianocami v roku 2023 sa navždy zmenil život partnerov Diany a Juraja, ale rovnako aj ich rodín. Nepočujúcu Dianu v decembri minulého roku zrazila električka. Po vážnom úraze so zlomeninou lebky, opuchom a krvácaním do mozgu, jej nedávali šance na pohyb.

K nehode električky a chodkyne došlo v decembri 2023 v Bratislave. „Chodkyňa v dôsledku nárazu utrpela zranenia, s ktorými bola prevezená do nemocnice,“ uviedla po nehode polícia. Odvtedy sa veľa zmenilo.

Diana miluje turistiku a učenie

Diana je nepočujúca, no aj napriek tomu žila pred nehodou veľmi aktívnym životom. Milovala celkovo šport, no hlavne turistiku. Celý svoj profesijný život sa venovala mladým sluchovo znevýhodneným ľuďom. Až do osudného dňa nehody učila na strednej škole pre nepočujúcich v Bratislave. Škola a učenie je jej vášňou a zároveň poslaním. Ako vraví jej priateľ Juraj, je jedinou nepočujúcou učiteľkou slovenčiny.

diana pred nehodou

Diana pred nehodou. Zdroj: Ľudia ľuďom

Aj napriek vážnym zraneniam sa Diana už dnes postaví na nohy a s pomocou prejde do druhej izby. Jej rodina, ktorá s ňou cvičí, sníva o tom, že do konca roka bude chodiť. Na to však potrebuje pomoc špecializovaného rehabilitačného centra. Rodina preto vytvorila výzvu na darcovskom
portáli Ľudia ľuďom.

„Navštívili sme Juraja, ktorý sa o priateľku Dianu, po tom, ako ju zrazila električka, stará. Striedajú sa pri nej s Dianinou mamou a sestrou 24- hodín denne už niekoľko mesiacov. Juraj odišiel z práce, aby sa venoval, mama so sestrou prichádzajú pomáhať. Ich spoločný sen je jasný, vyjsť s Dianou na spoločnú túru, vrátiť ju k študentom do školy,“ uvádzajú pracovníci portálu ludialudom.sk.

Dnes je z nej iný človek

Diana prešla za uplynulé mesiace veľkou zmenou a dnes je z nej iný človek. Podstúpila kraniektomický zákrok na odstránenie časti lebky, ktorú by jej neskôr mali vrátiť. Po týždňoch na ARE a v nemocnici ju vo februári vo vážnom stave pustili z nemocnice. Jej blízki – mama, sestra a Juraj jej odvtedy dávajú nový život. Učia ju spoznávať svet, svoje okolie aj seba, cvičiť, žiť.

Jej najbližší to rozhodne nevzdávajú a svoju milovanú Dianu chcú s pomocou rehabilitácie postaviť na nohy. Každodenná starostlivosť je ale veľmi náročná a prináša so sebou nemalé výdavky na rôzne rehabilitačné pomôcky, zdravotnícke potreby, špeciálnu stravu, ale aj externých rehabilitačných pracovníkov.

diana po nehode

Diana po nehode. Zdroj: Ľudia ľuďom

Diana súrne potrebuje viaceré rehabilitácie v špecializovaných rehabilitačných centrách, kde by mohla spraviť oveľa väčšie pokroky ako doma. Pomôcť by jej mohla napríklad neuromotorická rehabilitácia na nácvik sedenia, chôdze a iných motorických činností či terapia na rozvoj pamäti a reči. Rehabilitácie, ktoré poisťovne nepreplácajú, nedokáže rodina v domácej starostlivosti zabezpečiť.

Diane by pomohli dlhé mesiace liečby, pričom každý jeden stojí približne 8 000 eur. Rodina preto vytvorila výzvu o pomoc na darcovskom portáli ludialudom.sk. Jej najbližší veria, že Diana sa vďaka nim vráti do života a možno aj medzi svojich žiakov do školy.

Ak chcete a môžete, prispejte na Diankinu zbierku a pomôžte jej postaviť sa na nohy a splniť svoj sen. Veľmi pekné odkazy jej posielajú aj darcovia, ktorí sa už zapojili. „Vďačná žiačka Ivanka Vám praje skoré uzdravenie,“ odkázala Monika. „Veľa síl a skorý návrat ku všetkému, čo máš rada, Dianka,“ napísala Linda. Ostatní jej prajú skoré uzdravenie a odkazujú jej, že je veľká bojovníčka.

Viac o téme: dopravná nehoda, pomoc, učiteľka, zbierka

Súvisiace články