Zahraničné

Udalosti z Chemnitzu budú mať súdnu dohru: Zranených bolo vyše 20 ľudí

Násilné demonštrácie. Zdroj: SITA/AP Photo/Jens Meyer

CHEMNITZ/BERLÍN – S vyšetrovaním hajlovania niektorých účastníkov pondelkovej demonštrácie pravicových extrémistov v meste Chemnitz v nemeckej spolkovej krajine Sasko začali tamojšie orgány činné v trestnom konaní.

Z informácií polície vyplýva, že z použitia symbolov protiústavných organizácií je dôvodne podozrivých desať osôb. Vyšetrovania v súvislosti s pondelkovým dianím v Chemnitzi sa v utorok ujala generálna prokuratúra v Drážďanoch. Bude pri tom môcť využiť aj množstvo záberov, ktoré na demonštrácii urobili policajti.

K nepokojom a výtržnostiam v meste došlo v nedeľu i v pondelok večer po tom, čo v jeho centre v nedeľu v skorých ranných hodinách dobodali 35-ročného Nemca. Dvaja dôvodne podozriví z tohto zločinu, 23-ročný Sýrčan a o rok mladší Iračan sú od pondelka vo vyšetrovacej väzbe. Ich útoku nožom predchádzal verbálny spor s Nemcom, ktorého presný charakter objasní až vyšetrovanie. Napadnutý zomrel na následky bodných zranení po prevoze do nemocnice.

V pondelok došlo v Chemnitzi podľa aktualizovaných informácií tlačovej agentúry DPA počas demonštrácií ultrapravice a ľavice k zraneniu celkove 20 ľudí vrátane dvoch policajtov. Pred podujatiami a po nich sa však zranil podľa Stredonemeckého rozhlasu (MDR) zatiaľ neznámy počet ďalších osôb.

Násilnosti odsúdili viacerí vládni predstavitelia

Násilnosti z Chemnitzu ostro odsúdila v utorok v Berlíne nemecká spolková kancelárka Angela Merkelová. Podľa jej slov je Nemecko právnym štátom, v ktorom nemôže dochádzať k pouličnému násiliu. Nemecký minister vnútra Horst Seehofer ponúkol saskej krajinskej polícii pomoc spolkových bezpečnostných zložiek. Merkelová v tejto súvislosti ocenila snahu miestnych poriadkových síl o zachovanie verejného poriadku a dodala, že napriek tomu považuje Seehoferovu ponuku pomoci za správny krok.

Minister vnútra označil za pochopiteľné, že násilná smrť spoluobčana v meste otriasla tamojšou populáciou, avšak zdôraznil, že to v žiadnom prípade nemôže zdôvodňovať výtržnosti a nepokoje. Krajinskí činitelia odsúdili udalosti z Chemnitzu podobne ako nemecká spolková vláda už v pondelok.

Saský krajinský premiér Michael Kretzschmer tak učinil opakovane aj v utorok, pričom upozornil na úlohu šírenia falošných správ pri mobilizácii radikálov. Varoval tiež pred zovšeobecňovaním v súvislosti s hrozbou biľagovania cudzincov na základe národnosti či štátnej príslušnosti podozrivých zo zabitia.