Politika Zahraničné

Ukrajina oznámila ukončenie odsunu vojakov a zbraní z okolia obce Petrivske

Ilustračné foto - Zdroj: TASR/AP Photo/Evgeniy Maloletka

KYJEV – Proces odsunu ukrajinských vojakov a zbraní zo styčnej línie v oblasti dediny Petrivske v Doneckej oblasti je ukončený a v utorok sa začnú práce na odmínovaní tohto územia. Informoval o tom v pondelok hovorca vládnej Operácie spoločných síl (OOS) Oleksandr Štupun.

“Podľa harmonogramu sa faktické stiahnutie vojakov skončilo dnes o 12.00 h. Teraz ministerstvo vnútra informuje Osobitnú pozorovateľskú misiu (SMM) Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), že tento proces sa skončil – a pozorovatelia to overia. Zajtra sa majú začať opatrenia na odmínovanie územia a jeho vyčistenie od výbušných látok,” citovala Štupuna agentúra TASS.

Ukrajinská vláda a samozvaná Donecká ľudová republika (DĽR) začali s odsunom svojich síl v oblasti dediny Petrivske – na poslednom úseku styčnej línie – v sobotu 9. novembra. Separatisti svojich vojakov a zbrane už stiahli. Táto fáza odsunu ukončí proces stiahnutia vojakov a zbraní z troch pilotných oblastí na kontaktnej línii – okrem okolia obce Petrivske (DĽR) to bolo aj okolie obcí Zolote a Stanycja Luhanska v samozvanej Luhanskej ľudovej republike (LĽR). Odsun z línie kontaktu je podmienkou pre usporiadanie rokovaní lídrov normandskej štvorky (Ukrajina, Rusko, Nemecko, Francúzsko) o ďalších krokoch na urovnanie konfliktu v Donbase.