Politika Zahraničné

Ukrajina uvalila ďalšie sankcie voči Rusku

Ukrajinský prezident Petro Porošenko - Zdroj: SITA/Mykola Lazarenko, Presidential Press Service via AP, Pool

KYJEV – Ukrajinská Rada národnej bezpečnosti a obrany (SNBO) v stredu uvalila na Rusko ďalšie sankcie. Informovala o tom agentúra Ukrinform.

Nové sankcie sa týkajú fyzických i právnických osôb, ktoré sa podieľali na organizovaní nedávnych volieb “na Ruskom okupovaných územiach” na východe Ukrajiny – v samozvanej Doneckej ľudovej republike a Luhanskej ľudovej republike, uviedol Ukrinform. Novoprijaté sankcie sa vzťahujú i na vojakov, sudcov a príslušníkov bezpečnostných zložiek, ktorí sa zapojili “do nezákonného zadržania ukrajinských námorníkov počas agresie Ruska proti Ukrajine v Kerčskom prielive a ich nezákonného zadržiavania v ruských väzniciach”.

Zadržaní ukrajinskí námorníci zostanú v Rusku vo vyšetrovacej väzbe do 24. januára 2019. Súd na Kryme totiž v stredu zamietol ich odvolania, ktorými žiadali o svoje prepustenie na slobodu. V Rusku sú ukrajinskí námorníci obvinení z pokusu o nezákonné prekročenie hraníc. Kyjevské vedenie považuje svojich námorníkov za vojnových zajatcov. Ruská tajná služba FSB však tvrdí, že vojnovými zajatcami byť nemôžu, keďže voči nim bolo vznesené obvinenie v súvislosti s trestným činom nezákonného prekročenia hraníc cudzieho štátu, ako aj vzhľadom na to, že Rusko a Ukrajina nie sú vo vojne, ani vo vojenskom konflikte.