Ukrajinec väznený v Rusku vyhlásil hladovku. Chce na seba upozorniť Zelenského

KYJEV/MOSKVA – Ukrajinský občan Stanislav Klych, ktorý bol v Rusku odsúdený na 20 rokov väzenia za vraždy, vyhlásil hladovku. Ukrajina tohto muža označuje za politického väzňa Kremľa.

 

Ako s odvolaním sa na Klychovu advokátku Teťanu Ščurovú informovala agentúra Interfax, jej mandant chce hladovkou upozorniť na svoj prípad i zlé životné podmienky v mieste výkonu trestu. „Je to volanie o pomoc adresované novému (ukrajinskému) prezidentovi“ Volodymyrovi Zelenskému.

Ako dodala agentúra Ukrinform, najvyšší súd juhoruskej Čečenskej republiky odsúdil 26. mája 2016 oboch Ukrajincov — členov Ukrajinského národného zhromaždenia – Ukrajinskej národnej sebaobrany (UNA-UNSO) — na tresty odňatia slobody na základe obvinenia z extrémizmu a účasti na činnosti ilegálnych ozbrojených skupín v Čečensku v rokoch 1994-95. Mykola Karpiuk dostal 22,5 roka a Stanislav Klych 20 rokov väzenia.

Hovorca Vyšetrovacieho výboru Ruskej federácie (Sledkomu) Vladimir Markin svojho času k prípadu uviedol, že v decembri 1994 boli na Ukrajine vytvorené ozbrojené skupiny z najradikálnejších členov UNA-UNSO pre účasť v ozbrojenom konflikte v Čečensku po boku členov gangov pôsobiacich na území tejto republiky na čele s Aslanom Maschadovom, Šamiľom Basajevom a ďalšími osobami.

Podľa vyšetrovateľov Karpiuk spolu s Olexandrom Muzyčkom viedol skupinu s názvom Viking, do ktorej patrili aj Klych či Dmytro Jaroš.

Od decembra 1994 do januára 1995 sa Karpiuk, Klych a ďalší členovia gangu zúčastnili bojov proti ruským vojakom v Groznom – v priestoroch prezidentského paláca, na námestí Minutka a na železničnej stanici. Zabili približne 30 vojakov a najmenej 13 zranili.

V Rusku a na anektovanom Krymskom polostrove je zadržaných okolo 100 ukrajinských občanov označovaných Kyjevom za politických väzňov. Medzi nimi je aj novinár agentúry Ukrinform Roman Suščenko, ktorého v Rusku odsúdili na 12 rokov väzenia za údajnú špionáž.

Viac o téme: hladovka, Kremeľ, Rusko, špionáž, Stanislav Klych, Ukrajina, uväznenie, Volodymyr Zelenskyj, vyšetrovatelia

Súvisiace články