Zahraničné Politika

Ukrajinská aktivistka Handziuková zomrela, neprežila útok kyselinou

Kateryna Handziuková podľahla svojim zraneniam po útoku kyselinou. Twitter/UNIAN en

Kyjev – Ukrajinská generálna prokuratúra v pondelok informovala, že v kauze útoku na protikorupčnú aktivistku Katerynu Handziukovú pokračuje v prípravnom konaní, pričom v jeho rámci bolo vypočutých 367 osôb a uskutočnilo sa 21 expertíz, deväť domových prehliadok a 26 previerok.

Kateryna Handziuková v nedeľu podľahla zraneniam, ktoré utrpela 31. júla pri útoku kyselinou.
Hovorkyňa ukrajinského generálneho prokurátora Jurija Lucenka Larysa Sarganová na Facebooku napísala, že vo vyšetrovacej väzbe sú dvaja podozriví. Ďalším osobám súd nariadil domácu väzbu.

Handziuková (33) pôsobila ako poradkyňa starostu ukrajinského čiernomorského mesta Cherson. Okrem iného upozorňovala na problematiku korupcie v radoch ukrajinskej polície.

Utrpela poleptaniny na 40 percentách tela

V posledný júlový deň na ňu pred jej domom v Chersone zaútočil neznámy páchateľ, ktorý ju polial kyselinou sírovou. Aktivistka utrpela poleptaniny na 40 percentách povrchu tela a prestala vidieť na jedno oko.

Lekári v špecializovanom kyjevskom centre vykonali 11 chirurgických zákrokov, aby jej zachránili život. Napokon však svojim zraneniam podľahla – podľa agentúry Ukrinform príčinou jej smrti bola podľa všetkého embólia.

Ukrajinské úrady po čine zadržali už päť osôb údajne zapletených do prípravy útoku. Ide o piatich bývalých členov odštiepeneckej frakcie ultranacionalistického Pravého sektora. O tom, kto útok zorganizoval, sa však stále nič nevie.

Zmenili kvalifikáciu trestného činu

Polícia najskôr vyšetrovala tento čin len ako skutok výtržníctva. Až v reakcii na rozsiahle pobúrenie verejnosti ho prekvalifikovala na pokus o vraždu vykonaný mimoriadne krutým spôsobom.

V nedeľu, po aktivistkinej smrti, došlo k ďalšej zmene v kvalifikácii trestného činu, keď ho prokuratúra zmenila na úmyselnú vraždu, ktorá bola vopred naplánovaná a vykonaná na objednávku obzvlášť krutým spôsobom.

Podľa rozhlasovej stanice Slobodná Európa (RFE/RL) došlo na Ukrajine za posledné roky už k desiatkam útokov na občianskych aktivistov, ktoré často zostávajú neobjasnené. Podľa kritikov pritom existuje podozrenie, že v niektorých prípadoch mohli byť do útokov zapletení aj predstavitelia ukrajinských orgánov.

Podľa domácich a zahraničných aktivistov došlo na Ukrajine od roku 2017 už k 55 útokom tohto druhu, ktoré sa zatiaľ nepodarilo objasniť.