Politika Zahraničné

Ukrajinská opozícia žiada Zelenského, aby v Paríži nezradil štátne záujmy

Ukrajinská opozícia žiada Zelenského, aby v Paríži nezradil štátne záujmy. Zdroj: TASR / AP

KYJEV – Približne 100 ľudí nocovalo v noci na pondelok v stanovom tábore pred sídlom prezidenta Ukrajiny, aby takto upozornilo na neprípustnosť “kapitulácie” pred Ruskom na summite normandskej štvorky, ktorý sa bude konať v pondelok v Paríži.

 

Zhromaždenie zvolali tri politické strany vrátane strany Vlasť expremiérky Julije Tymošenkovej a strany Európska solidarita, na ktorej čele je exprezident Petro Porošenko. Tieto politické subjekty od Zelenského žiadajú, aby na rokovaniach s Ruskom nezradil záujmy Ukrajiny, informovala agentúra TASS.

Podľa tohto zdroja boli okolo stanového tábora rozvešané transparenty s nápisom “Nie kapitulácii”, ktoré boli hlavným heslom nedávnej kampane ukrajinských nacionalistov proti stiahnutiu vládnych jednotiek zo styčnej línie v Donbase na východe Ukrajiny.

Rokovania v normandskom formáte sú naplánované na pondelok a uskutočnia sa v Elyzejskom paláci v Paríži. Pôjde zároveň o prvé osobné stretnutie ruského prezidenta Vladimira Putina so Zelenským, ktorý sa po tohtoročnom víťazstve v prezidentských voľbách zaviazal ukončiť ozbrojený konflikt.

Zelenskyj má na summite v úmysle prediskutovať tri témy: výmenu väzňov, prímerie a miestne voľby v Donbase.

Normandský formát je diplomatické zoskupenie najvyšších predstaviteľov Ukrajiny, Ruska, Francúzska a Nemecka a ich ministrov zahraničných vecí. Jeho cieľom je urovnať krízu na východe Ukrajiny.

Zatiaľ posledný summit normandskej štvorky na úrovni lídrov sa uskutočnil 19. októbra 2016 v Berlíne. Jeho účastníci potvrdili, že v konflikte v Donbase nenastal žiadnemu prelom.