Politika Zahraničné

Ukrajinský parlament schválil za nového premiéra Denysa Šmyhaľa

Ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ - Zdroj: SITA/AP Photo/Efrem Lukatsky

KYJEV – Ukrajinský parlament schválil v stredu za nového premiéra Denysa Šmyhaľa. Návrh poslanci odobrili počtom 291 hlasov, pričom potrebných bolo najmenej 226, informovali tlačové agentúry AFP a TASS.

Šmyhaľa (44) na post ministerského predsedu nominovala strana Sluha národa ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Poslanci krátko predtým prijali demisiu predchádzajúceho premiéra Oleksija Hončaruka, ktorý zastával tento post od konca augusta 2019.

Hončaruk (35) svoj odchod z funkcie ponúkol po druhý raz v utorok, pričom pôvodne predložil svoju demisiu už v januári po tom, ako sa na verejnosť dostal videozáznam, na ktorom tvrdí, že Zelenskyj – bývalý televízny komik bez politickej skúsenosti – nevie nič o ekonomike. Zelenskyj vtedy označil situáciu za “nepríjemnú”, avšak Hončaruka požiadal, aby vo svojej funkcii zotrval.

Šmyhaľa len vo februári tohto roka vymenovali za vicepremiéra a súčasne za ministra pre komunity a oblastný rozvoj. Šmyhaľ sa narodil v Ľvove v roku 1975. Vo verejnej službe pôsobí od roku 2009, dovtedy bol podnikateľom. V januári 2018 sa ujal vedenia tepelnej elektrárne Burštyn, v auguste 2019 ho Zelenskyj vymenoval za gubernátora Ivanofrankivskej oblasti, ktorá sa nachádza v západnej časti Ukrajiny.