Politika Zahraničné Top

Ukrajinský prezident Porošenko oznámil po mesiaci ukončenie stanného práva

Prezident Petro Porošenko - TASR/AP Photo/Efrem Lukatsky

KYJEV – Ukrajinský prezident Petro Porošenko oznámil v stredu ukončenie stanného práva, vyhláseného v pohraničných oblastiach krajiny pred mesiacom po incidente ruských a ukrajinských lodí v Kerčskom prielive. Informovala o tom agentúra AFP.

“Dnes, práve teraz o 14.00 h (13.00 h SEČ), sa stanné právo končí. To je moje zásadné rozhodnutie,” povedal Porošenko podľa agentúry v živom vysielaní zo zasadnutia vojenského kabinetu v Kyjeve. Prezident odôvodnil rozhodnutie nepredĺžiť stanné právo bezpečnostnou situáciou na Ukrajine. “Zdôrazňujem, že stanné právo nijako neovplyvnilo bežný život civilného obyvateľstva,” citovala ho agentúra DPA.

Stanné právo začalo platiť 26. novembra v desiatich regiónoch hraničiacich s Ruskom a Podnesterskom a týkalo sa aj vnútorných vôd pri pobreží Azovského mora a Kerčského prielivu. Vyhlásili ho po incidente ruských a ukrajinských lodí, ku ktorému došlo 25. novembra v Kerčskom prielive. Vtedajšie zajatie troch ukrajinských lodí aj s posádkami viedlo k vystupňovaniu napätia medzi Ruskom a Ukrajinou.

Ukrajinský prezident ešte v polovici decembra vyhlásil, že ak nedôjde k rozsiahlej invázii ruských jednotiek, stanné právo sa po 26. decembri nebude predlžovať. Kritici Porošenka obvinili, že chce týmto opatrením, ktoré chcel pôvodne vyhlásiť na 60 dní, zlepšiť svoju politickú pozíciu v kampani pred prezidentskými voľbami. Porošenko na Twitteri napísal, že voľby prezidenta sa budú konať podľa plánu 31. marca 2019.