Politika Spoločnosť Koronavírus Domáce Top

Krízový štáb rozhodol. Druhé kolo testovania bude, ale iba v niektorých okresoch

Ilustračná foto. Zdroj: Glob.sk

BRATISLAVA – Plošné testovanie skončilo úspešne. Také sú závery vlády po uplynulom víkende, kedy sa na Slovensku dalo otestovať 3,6 milióna ľudí. Tých najinfekčnejších sa podarilo izolovať. Otázne bolo, či Slovákov čaká aj druhé kolo.

 

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) už včera avizoval, že testovať aj druhýkrát sa určite bude. Strhla sa však polemika o tom, či je potrebné opäť pretestovať celé Slovensko. Námietky vyjadrili najmä samosprávy. O tom, či nás čaká ďalší víkend podobný tomu poslednému sa diskutovalo celý deň. Viac svetla do celej situácie však vniesol Igor Matovič až podvečer počas rokovania Ústredného krízového štábu. Podľa jeho slov na základe výsledkov prvého kola bude aj ďalšie celoplošného testovania, nie však všade. Tam, kde bola miera pozitivity pod 0,7 percenta, dostanú výnimku. Ide o 25 okresov, spolu s Košicami a Bratislavou. Tie sa druhého kola nezúčastnia. “Dosiahli sme cieľ, ktorý sme chceli. Sú tam však veľké regionálne rozdiely a museli sme na to prihliadnuť,” povedal Matovič.

Tiež upozornil, že obyvatelia vo viacerých okresoch si začali užívať slobodu, aj keď je situácia naďalej vážna. “Každý 40-ty alebo 50-ty je zrejme pozitívny na COVID-19. Prosím, nepokazme si to,” uviedol premiér. “Lúsknutím prsta si situáciu vieme pokaziť a budeme tam, kde sme boli pred týmto ‘druhým Slovenským národným povstaním’,” dodal.

Minister obrany Jaroslav Naď vysvetlil, že presný zoznam okresov, kde sa testovanie uskutoční, zverejnia zajtra. Chcú tiež apelovať na starostov samospráv, aby sa opäť zapojili.

Mobilné odberové miesta v každom okrese

Premiér ďalej avizoval, že od nasledujúceho týždňa začnú zriaďovať mobilné odberové miesta, kde sa ľudia budú môcť kedykoľvek otestovať. Tie budú v každom okrese. Všetci pracovníci v nemocniciach budú dvakrát do mesiaca testovaní antigénovými testami, rovnako aj pacienti pri vstupe do budovy. Rovnaké podmienky platia pre domovy sociálnych služieb a zamestnancov kritickej infraštruktúre. “S predpokladom, že sa obmedzí počet hraničných priechodov sa budú robiť kontroly na hraniciach. Predpokladáme, že to mesačne budú zhruba 4 až 5 miliónov testov. Po tomto druhom kole testovania, v tých okresoch, ktorých sa testovanie nedotkne, budeme postupne pretestovávať možné lokálne ohniská. Budeme k nim pristupovať individuálne, aby sa nám nestalo, že sa opäť zhorší epidemiologická situácia,” informoval premiér. Testovanie na hraniciach sa podľa Naďa bude týkať všetkých ľudí, ktorí cez ne budú prechádzať, výnimku budú mať tí, ktorí sa dokážu preukázať negatívnym testom. Okrem iného prebieha diskusia ohľadne prípadného predĺženia zákazu vychádzania. Záver z neho bude v stredu schvaľovať vláda.

Podľa náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Daniela Zmeka majú Ozbrojené sily sily jasnú úlohu, a to preplánovanie celej operácie, a naviesť materiál opäť k odberným miestam. Vyzval ľudí, aby išli na testovanie v mieste svojho bydliska, teda tam, kde sa najviac zdržiavajú. “Ľudia tak nebudú musieť čakať v dlhých radoch,” vysvetlil s tým, že sa pre plánovanie operácie najazdilo vyše milióna kilometrov.  

Mohlo by vás zaujímať