Spoločnosť Politika Zahraničné Top

Ulice Prahy zaplnili ľudia. Obrovským protestom žiadali demisiu Andreja Babiša

FOTO TASR/AP

BRATISLAVA (Redakcia/TASR/SITA) – U našich susedov je dnes živo. V hlavnom meste Českej republiky sa dnes opäť protestovalo. Demonštranti žiadali demisiu premiéra Andreja Babiša. Organizátori hovoria, že sa na Letnej pláni zhromaždilo až 250-tisíc ľudí. 

 

Andrej Babiš sa dnes k protestom vyjadril. Tvrdí, že im nerozumie. “Máme 30 rokov slobody a demokracie, ľudia majú právo vyjadriť svoj názor. S pani ministerkou (spravodlivosti Mariou) Benešovou sme urobili všetko, aby sme vyvrátili tie domnienky, splnili sme aj požiadavky týkajúce sa zákona o štátnom zastupiteľstve. Takže tomu veľmi nerozumiem, prečo sa to deje. Mrzí ma to, ľudia protestujú proti niečomu, čo sa nestalo a ani nestane. Väčšina tvrdení nie je ani pravdivá,” povedal novinárom  Babiš.

Na pražskej Letnej sa od 16:30 konala demonštrácia, ktorá bola vyvrcholením protestov za nezávislosť súdnictva, lepšiu vládu a rezignáciu premiéra Andreja Babiša. Informuje o tom spravodajský portál iDNES.cz. Podujatie, ktoré organizuje iniciatíva Milion chvilek je zrejme najväčšou demonštráciou od roku 1989. Na Letnú sa už od poobedia schádzali desaťtisíce ľudí, pričom niektorí majú so sebou transparenty s nápismi ako “Hanbím sa za svojho premiéra i prezidenta” alebo “Babiš, to je známa firma”. Organizátori očakávajú až 350-tisícovú účasť. V dôsledku demonštrácie v okolí Letné kolabovala doprava.

Na Letnej je odhadom 250-tisíc ľudí. Zdroj: AP Photo/Petr David Josek

Počas podujatia, ktoré odštartovalo po 16:30, sa na pódiu predstavil Tomáš Klus, Krištof Kintera, Bára Basiková či Karel Kovář známy aj ako Kovy. So žiadosťou o vystúpenie sa na organizátorov údajne na obrátilo vyše 120 záujemcov. Rečniť by však nemali žiadni politici.

Ľudia si na demonštráciu priniesli množstvo transparentov. Zdroj:AP Photo/Petr David Josek

Demonštrácie, ktoré odštartovali 29. apríla, podnietila rezignácia ministra spravodlivosti Jana Kněžínka a výber jeho nástupkyne Marie Benešové. Kněžínek oznámil svoj odchod z vlády krátko po tom, čo štátne zastupiteľstvo informovalo o návrhu podania obžaloby v kauze Čapí hnízdo, v rámci ktorej je medzi obvinenými aj premiér Babiš. Demonštranti svoje požiadavky postupne sústredili na celú vládu a demisiu jej predsedu.