Domáce Kultúra Koronavírus

Zvláštna pomoc ministerky Milanovej. Umelcom dala zelenú, má to však háčik

Zdroj: ŠDKE

04BRATISLAVA – Kultúra dostáva v poslednej dobe poriadne zabrať. Tento rok si umelci nebudú chcieť ani len pamätať. V kontakte s divákmi boli totiž iba chvíľu a už museli inštitúcie zavrieť svoje brány. Nadšenci umenia sa tak na divadelné, hudobné, ani tanečné predstavenia nedostanú. Ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO) si uvedomuje vážnosť situácie a urobila preto ústretové kroky smerom k inštitúciám aj divákom. Tie však vyvolávajú otázniky. 

 

Koronavírus trápi celý svet a pandémia neobišla ani Slovensko. Úrad verejného zdravotníctva preto zatvoril všetko, čo sa len dalo. Opatrenia zasiahli takisto oblasť kultúry. Z jedného dňa na druhý skončili so svojou činnosťou všetky umelecké inštitúcie.

Neskôr sa obmedzenia uvoľnili, to sa ale Slovensku vypomstilo. Dokonca nepomohlo ani obmedzenie počtu návštevníkov. Brány inštitúcií sa opäť zavreli.

 

Divadlá zostávajú pre divákov zatvorené. Zdroj: TASR / Henrich Mišovič

Skúšky áno – predstavenie nie

Keďže umelci nemôžu byť v kontakte s divákmi, ministerka kultúry Natália Milanová sa rozhodla situáciu riešiť. S Úradom verejného zdravotníctva sa dohodla aspoň na niečom. ,,Divadelné, tanečné či hudobné profesionálne telesá môžu naďalej skúšať v plnom počte a vysielať svoje skúšky (teda aj generálnu) online,” informuje rezort kultúry.

Zatvorenie prevádzok kultúrnych inštitúcií totiž znamená obmedzenie vstupu verejnosti do nich. Netýka sa to výkonu povolania umelcov a ani organizovania činnosti inštitúcií. ,,Skúšky profesionálnych súborov a ich online prenosy nie sú prevádzkou predstavení a  ani hromadnými podujatiami (keďže skúška bez prítomnosti verejnosti je súčasťou vnútornej organizácie chodu inštitúcie),” vysvetlil rezort. Opatrenia úradu teda povoľujú skúšky v divadlách, či v orchestroch. Ak sa potom rozhodnú inštitúcie svoje skúšky zverejniť, môžu.

Na toto rozhodnutie v krátkom čase reagovala aj verejnosť. Mnohí si kládli otázku, či sa skúška môže streamovať a predstavenie bez účasti divákov už nie. ,,Tam je tá ich logika, ktorá ich nepustí. Predstavenie sa v ich svete = hocičo na javisku, hocičo v skúšobni na jednej strane a niekto, kto je fyzicky prítomný na druhej strane, čiže divák. Všetko ostatné v ich vesmíre už nie je predstavenie, ak tam nie je fyzicky prítomný divák. Tak aby bol vlk sýty a koza celá, odteraz generálna skúška bez divákov /rozumej v našej reči predstavenie/ vysielaná online, je v pohode. My sa tešíme, oni sa tešia,” zareagovala na mnohé komentáre napríklad používateľka Vanda.

 

Kultúrne inštitúcie môžu naďalej skúšať. Zdroj: Ministerstvo kultúry

Bez rúšok

Rovnako pandémia zasiahla filmový priemysel. Po mnohých reštrikciách môžu v súčasnosti televízie vyrábať filmy, dokumentárne filmy či seriály bez obmedzení. Výnimku majú aj relácie. ,,Účinkujúci v hraných a dokumentárnych filmoch majú rovnako výnimku z nosenia rúška,” doplnila Milanová.

 

Diváci si už čoskoro budú môcť pozrieť skúšky online. Zdroj: TASR / Henrich Mišovič

Zvládli to

Niektoré inštitúcie ešte stihli odohrať online vystúpenia. Môžu ich zrejme tvoriť pre divákov aj naďalej, no stačí ich nenazvať predstavením, či koncertom, ale len skúškou.

Slovenské národné divadlo prvýkrát vo svojej histórii uviedlo online premiéru inscenácie Sova. Diváci si užili príbeh plný vzťahových a názorových stretov. Vo vile syna a otca zároveň sa ocitli dve ženy, stará mama a jej vnučka. Mladá žena Vendy – slobodná matka s dieťaťom, o ktorom sa jeho otec nestihol pred svojou smrťou dozvedieť. Babička, intelektuálka, tiež ovdovela a nevládze žiť sama vo svojom dome. Hľadajú nový domov, na ktorý sú obe odkázané. Ich spolužitie zďaleka nie je idylické. Naopak, je plné vzťahových a názorových stretov, ale aj narastajúceho, hlbokého porozumenia. A ako to už býva zvykom, najväčší zmysel a hodnoty svojho obgeneračného prepojenia si uvedomujú, až keď je už neskoro.

Hru Sova napísala česká spisovateľka, dramatička a speváčka Natalie Kocáb. Na objednávku dramaturgie činohry ju ale s desiatimi postavami nanovo prepísala. Vzniklo tak komorné predstavenie pre dve herečky priamo na telo. V réžii Valérie Schulczovej sa predstavili Božidara Turzonovová a Barbora Andrešičová.

 

Divadlo uviedlo prvú online premiéru. Zdroj: SND / Ľuboš Kotlár

Priamy prenos

Rovnako sa pýši otváracím koncertom 72. sezóny Slovenská filharmónia. Odohrala ho v priamom prenose z Koncertnej siene SF. Livestream bol zároveň aj inauguračným koncertom nového šéfdirigenta SF Daniela Raiskina.

Program predstavenia sa skladal z hudby Josepha Haydna a Johannesa Brahmsa. Tiež vzdali hold jednému z popredných slovenských skladateľov Eugenovi Suchoňovi.

Napriek tomu, že umelci môžu prinášať online nakoniec iba svoje skúšky a generálky, inštitúcie nezaháľajú. Už počas prvej vlny predstavili iný zaujímavý program (kvízy, rozprávkové čítanie, diskusie, záznamy z inscenácií). Niektoré z nich v tom pokračujú aj dnes. Glob.sk vás bude o ich aktivitách informovať.

 

Otvárací koncert filharmónie bol tiež vysielaný online. Zdroj: SF / Peter Brenkus

Mohlo by vás zaujímať: