Koronavírus Domáce Kultúra

Umelci nechcú byť iba figúrkami. Podávajú pomocnú ruku pri očkovaní

Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa

BRATISLAVA – Niekoľko mesiacov bojovali o prežitie, žiadali vládu o pomoc. Teraz ponúkajú pomoc oni – umelci. Keďže si kultúrna obec uvedomuje svoju silu, je ochotná pomôcť počas očkovania proti koronavírusu. Podáva pomocnú ruku nielen pri propagácii, ale aj logistike.

 

Situácia ohľadom očkovania na Slovensku napreduje. Niekoľko zdravotníkov už dostalo prvé dávky vakcíny, na rad prišli aj seniori. Do očkovania bežných občanov zostáva ešte nejaký čas, no na internete už dlhšie kolujú rôzne konšpirácie a nepotvrdené správy o nebezpečných účinkoch vakcín. Bojovníkmi voči nepravdivým informáciám dokážu byť vo veľkej miere aj umelci. Preto chcú vstúpiť do procesu. „S nádejou, radosťou a obdivom voči vedeckej komunite vítame začiatok procesu očkovania na Slovensku. Uvedomujeme si, že okrem nesporných zdravotných aspektov tohto dôležitého preventívneho nástroja, je očkovanie zároveň nevyhnutným krokom k plnohodnotnému fungovaniu spoločnosti,” uvádzajú kultúrne subjekty.

 

Očkovanie na Slovensku už naplno beží. Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa

Iná pomoc

Niekoľko kultúrnych subjektov preto spojilo sily a vytvorilo výzvu určenú nielen pre umelcov – Želáme Slovensku na zdravie. Keďže niekoľkokrát žiadali vládu o pomoc, teraz ponúkajú pomoc oni. A to pri očkovaní proti koronavírusu. ,,Chceme vyjadriť podporu plánu očkovania na Slovensku a zároveň chceme ponúknuť naše skúsenosti a zručnosti k tomu, aby očkovanie prebehlo čo najrýchlejšie a najplynulejšie,” konštatujú vo výzve.

Uvedomujú si, že zdravotníkov a epidemiológov nenahradia, pomoc preto smerujú inam. ,,Vďaka našim dlhoročným skúsenostiam s logisticky často náročnými podujatiami však dokážeme pomôcť s prípravou a realizáciou procesov, ktoré očkovanie vyžaduje, ako je pomoc s logistikou, s ľudským a produkčným zabezpečením, s komunikáciou a propagáciou očkovania,’‘ zdôraznili. Zapojiť sa do pomoci môžu aj ďalšie subjekty, nielen z kultúrnej sféry.

 

Umelci chcú pomôcť s propagovaním očkovania. Zdroj: pixabay.com

Zapojené subjekty

 • Združenie promotérov a festivalov na Slovensku
 • Asociácia Hudobných Klubov Slovenska AHKS
 • Hudobná Únia Slovenska
 • Anténa – sieť pre nezávislú kultúru
 • Slovenský ochranný zväz autorský
 • Slovenská jazzová spoločnosť
 • Zástupcovia ticketingových spoločností v SR
 • BTL Komunikačná asociácia BTL_ka
 • Asociácia nezávislých producentov
 • Únia filmových distributérov
 • Združenie prevádzkovateľov kín

Či vláda prijme ich pomoc, nie je nateraz jasné, aj keď proces očkovania už naplno beží. O stanovisko sme preto požiadali samotný Úrad vlády. Článok budeme aktualizovať o ich stanovisko, ak nám ho poskytnú.

 

Do výzvy sa zapojilo niekoľko organizácií. Zdroj: pixabay.com

Bez škandálu

Do boja s koronavírusom sa najnovšie zapojila napríklad aj teniska Dominiku Cibulkovú. Predchádzala však tomu vlna kritiky. Spolu s  manželom Michalom Navarom boli totiž neoprávnene zaočkovaní vakcínou proti ochoreniu v Univerzitnej nemocnici Bratislava na Kramároch. Stalo sa tak po tom, ako ich do oficiálneho zoznamu samovoľne a neoprávnene doplnil jeden z pracovníkov vakcinačného centra. ,,Predbežne sme sa dohodli, že bude pomáhať pri testovaní na ochorenie COVID-19 priamo na jednom z odberných miest v Bratislave. Zapojí sa aj do informačnej komunikačnej kampane,” povedala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Cibuková sa zapojila do pomoci na mobilnom odberovom mieste v Národnom ústave detských chorôb v Bratislave. Podľa Eliášovej by tak tenistka mala podporiť dôležitosť a význam očkovania v širšej verejnosti a motivovať čo najväčší počet ľudí. Zostáva tak len čakať, kedy sa na mobilných odberových a očkovacích miestach objavia umelci, ktorí pomáhať chcú. Napriek tomu, že v ich prípade sa podobné škandály nevyskytli a chcú nezištne pomôcť, zatiaľ sa tak nedeje.

 

Cibulková pomáha pri procese očkovania. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

Mohlo by vás zaujímať: