Spoločnosť Domáce Kultúra Top

Umelci pracovali aj počas koronakrízy. Pre divákov pripravili nezabudnuteľný zážitok

Zdroj: SND

BRATISLAVA – Slovenské národné divadlo (SND) ani počas koronakrízy nezaspalo na vavrínoch. V spolupráci s Rozhlasom a televíziou Slovenska (RTVS) pripravili jedinečný program, v ktorom sa stretlo až 120 osobností. Projekt bude unikátny aj vďaka dobročinnosti.

 

Program, ktorý opäť spojí Slovensko. SND a RTVS počas prísnych karanténnych opatrení pracovali na programe, ktorý odvysiela televízia už dnes na Jednotke o 20:30.

Počas nakrúcania projektu s názvom Ďakujeme, Slovensko sa stretlo až 120 osobností  z kultúrnej, spoločenskej, vedeckej a športovej oblasti. Umelci vystupovali na javisku historickej budovy SND pred prázndym hľadiskom. Mnohé osobnosti zase nahrali video zo svojich domovov nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. „RTVS ako spoločensky mimoriadne zodpovedná inštitúcia sa v spolupráci so Slovenským národným divadlom a Národnou bankou Slovenska chce týmto programom veľmi pekne poďakovať všetkým občanom Slovenska za ich mimoriadne zodpovedný prístup počas pandémie koronavírusu. Je to naše vyjadrenie vďaky za to, ako zodpovedne sa naši občania po celý čas správali. Verím, že sme všetkým dali signál, že Slovensko sa v ťažkých chvíľach, tak ako to v histórii vždy bolo, dokázalo aj tentoraz zomknúť,“ zdôraznil generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník.

 

Bez divákov

SND dokonca tento rok oslavuje 100. výročie svojho vzniku. Keďže pandémia udrela nečakane, divadlo muselo zatvoriť svoje brány. Všetky predstavenia a oslavy boli zo dňa na deň zrušené. Keďže inštitúcia chcela zostať so svojimi návštevníkmi, rozhodli sa zostať s nimi v kontakte inak. „Uprostred pandémie sme sa rozhodli, že symbolicky pozveme do historickej sály SND celé Slovensko, aby sme sa poďakovali rôznym skupinám obyvateľstva, ktoré neboli v jednoduchej situácii. Verím, že toto poďakovanie nebude mať len symbolickú hodnotu, ale aj vysokú umeleckú úroveň,“ povedal generálny riaditeľ SND Peter Kováč. 

 

Počas programu sa predstavia umelci SND. Zdroj: SND

Známe osobnosti

Počas programu sa predstavia všetky tri zložky divadla, teda opera, činohra aj balet. Vystúpia operní sólisti Ľubica Vargicová, Katarína Juhásová, Ľudovít Ludha, Peter Mikuláš, členovia zboru a orchestra Opery SND, sólisti Baletu SND v choreografii Igora Holováča. Zastúpenie budú mať aj herci. Divákom sa prihovoria Emília Vášáryová, Martin Huba, Zuzana Kronerová, Božidara Turzonovová, Tatiana Pauhofová, Dominika Kavaschová, Emil Horváth, František Kovár, Daniel Fischer, Ján Koleník, Ľuboš Kostelný, Alexander Bárta aj Richard Stanke. 

Svoj talent ukážu Bratislavský chlapčenský zbor, Richard Müller, Marián Čekovský a jeho sestra Ľubica Čekovská, arcibiskup Stanislav Zvolenský, básnik a textár Ivan Štrpka, speváci Jana Kirschner a Dan Bárta, dramatici a režiséri Peter Bebjak, Stanislav Štepka, Viliam Klimáček, predseda SAV Pavol Šajgalík, športovci Matej Tóth, Peter Sagan, Veronika Velez-Zuzulová či Anastázia Kuzminová. Známych tvári bude ešte viac. ,,V Ďakujeme, Slovensko vystúpia aj moderátori RTVS Ľubomír Bajaník, Štefan Chrappa, Soňa Müllerová, Marcel Merčiak, Alena Heribanová, Miroslav Frindt, Katarína Brychtová, Iveta Malachovská a Janette Štefanková,’’ uviedla hovorkyňa RTVS Erika Rusnáková.

 

Divákom sa prihovoria herci priamo z divadla. Zdroj: RTVS / Milan Krupčík

Unikátny záver

Okrem programu SND sa na hudobnej dramaturgii podieľal Martin Valihora. Režisérom bol Anton Šulík. Valihora spolu s Jazz Quartetom zároveň odohrajú novú autorskú skladbu Marcela Palondera – Za oknami jar, ktorú zložil počas koronakrízy.

Diváci zároveň budú môcť podporiť občianske združenia, ktoré v krízovom období pomáhali najviac ohrozeným ľuďom. Záštitu nad programom prevzala prezidentka Zuzana Čaputová a ministerstvo kultúry. ,,Hlava štátu sa na záver poďakuje všetkým, ktorí svojou disciplínou a ochotou pomôcť bojovali proti pandémii,’’ dodala tlačová tajomníčka SND Izabela Pažítková.

 

Program nakrúcali počas koronakrízy. Zdroj: SND

Mohlo by vás zaujímať:

 

Galéria
Nebudú chýbať vystúpenia spevákov. Zdroj: RTVS / Milan Krupčík
Predstavia sa herci činohry SND. Zdroj: RTVS / Milan Krupčík
Divákov poteší aj Bratislavský chlapčenský zbor. Zdroj: SND
navigate_before
navigate_next