Spoločnosť Domáce Kultúra Top

Umelci sa už nemôžu pozerať na stav kultúry a pôsobenie Laššákovej. Od Matoviča žiadajú nápravu

Zdroj: TASR / Dano Veselský

BRATISLAVA – Platforma Stojíme pri kultúre toho má už dosť. Šéfovi hnutia OĽaNO Igorovi Matovičovi adresovali otvorený list, v ktorom žiadajú nápravu. Rozvoj kultúry je podľa nich zanedbaný a predchádzajúca vláda jej nevenovala pozornosť. Neobišli ani dosluhujúcu ministerku kultúry Ľubicu Laššákovú, ktorú niekoľkokrát kritizovali. Od nového budúceho premiéra očakávajú nápravu.

 

Platforma Stojíme pri kultúre lídrovi víťazného hnutia OĽaNO v parlamentných voľbách Igorovi Matovičovi poslala otvorený list, v ktorom žiada o nápravu kultúry. Platforma víta, že Matovič chce dbať na odbornosť pri zostavovaní vlády. Veria, že svoje sľuby dodrží aj pri obsadzovaní vedenia rezortu kultúry.

Platforma Stojíme pri kultúre zastrešuje viac ako 130 kultúrnych inštitúcií a tak bolo zrejme nevyhnutné apelovať na budúceho premiéra. Podľa nich je ministerstvo kultúry dlhodobo zanedbávané a podfinancované. O žiadnom rozvoji sa tak nedá hovoriť. Pekné slovo nemajú ani na dosluhujúcu ministerku kultúry Ľubicu Laššákovú. ,,Rezort kultúry pod doterajším vedením nereflektoval dostatočne na požiadavky a potreby takého rozvoja kultúry a kreatívneho priemyslu, ktorý by dosahoval úroveň vyspelých krajín Európy,’’ uvádza v liste platforma.

 

Platforma Stojíme pri kultúre usporiadala aj protest za odvolanie Laššákovej. Zdroj: SITA / Branislav Bibel

Dostatočná vôľa

Obávajú sa, že pri hasení všetkých problémov v krajine nezostane vôľa na obnovu rezortu kultúry, keďže to doteraz vyzeralo, akoby bola kultúra u politikov až na druhej koľaji. Platforma ale revitalizáciu rezortu berie ako nevyhnutnosť. ,,Veríme, že víťazná politická sila OĽaNO ako líder novej koalície dokáže v prípade rezortu kultúry presadiť, aby bolo vedenie ministerstva kultúry obsadené ľuďmi, ktorí budú garantmi potrebných zmien,’’ dodala platforma. Veria, že rezort bude riadený zodpovedne a odborne.

Matovič sa včera stretol s lídrami budúcich koaličných strán Za ľudí, SaS a Sme rodina. Na spoločnej večeri riešili novú vládu. Keďže sa ešte len začali rokovania o spoločnej vláde, je pravdepodobné, že na tému zlepšenia stavu kultúry príde reč neskôr.

O stanovisko sme požiadali aj hnutie OĽaNO. Správu budeme aktualizovať.

 

Platforma očakáva od Matoviča zmeny v oblasti kultúry. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Problémy v SND

Iniciatíva Stojíme pri kultúre od začiatku kritizuje spôsob výberu teraz už bývalého generálneho riaditeľa Slovenského národného divadla Vladimíra Antalu. Ten bol ministerkou Laššákovou vymenovaný priamo. Napriek tomu, že verejne prisľúbila realizovanie výberového konania na pozíciu šéfa SND. Antala sa nakoniec 2. januára tohto roka rozhodol v divadle skončiť. Ako príčinu jeho odchodu uviedol vážne rodinné dôvody.

Do jeho kresla sa zatiaľ posadil súčasný riaditeľ činohry Peter Kováč. ,,Ľudsky vyjadrujeme pochopenie pre rozhodnutie Vladimíra Antalu z osobných dôvodov odstúpiť z funkcie generálneho riaditeľa Slovenského národného divadla (SND). Odborne naďalej zastávame názor, že od začiatku nebol vhodnou osobou, o čom svedčia aj reakcie členiek a členov odborov činohry, opery, baletu a mnohých ďalších zamestnankýň a zamestnancov SND, ktorí vyjadrili nesúhlas s jeho pôsobením na poste generálneho riaditeľa SND,” uviedla vtedy pre Glob.sk z platformy Nina Vidovencová.

 

Antala začiatkom januára skončil ako šéf SND. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Náhly odchod

Iniciatíve a hercom SND sa nepáčil ani náhly koniec šéfa Činohry SND Michala Vajdičku. Toho odvolal minulý rok v septembri vtedajší riaditeľ divadla Vladimír Antala. O deň neskôr následne vymenoval za šéfa Činohry SND jej bývalého dramaturga Petra Kováča. Divadlo tento krok vysvetľovalo tým, že Vajdička podľa nich nezvládal manažérske povinnosti. Veľká časť členov Činohry SND však s odvolaním Vajdičku nesúhlasila a žiadali Laššákovú o stretnutie a riešenie vzniknutej situácie.

Vajdička svoje odvolanie podľa vlastných slov čakal. Dôvody naň však videl inde, ako vedenie divadla. Vajdička v čase odvolania priznal, že patrí medzi kritikov ministerky kultúry Ľubice Laššákovej (Smer-SD) a šéfa SND Vladimíra Antalu. Rovnako ako herci kritizoval to, ako sa stal Antala šéfom bez výberového konania. Tvrdil preto, že ide o politickú objednávku. ,,Možno chcú ľudia na ministerstve využiť čas do volieb a netúžia po tom, aby im niekto pozeral na prsty,” povedal po svojom odvolaní pre Glob.sk Vajdička.

 

Antala odvolal Vajdičku z postu šéfa Činohry. Zdroj: TASR / Dano Veselský

Pracovné stretnutia

Minulý rok koncom novembra prebehlo interné pracovné stretnutie so zamestnancami SND. Laššáková vtedy prisľúbila konštruktívny dialóg ohľadom požiadaviek na budúceho generálneho riaditeľa a zriadenie pracovnej skupiny na prípravu výzvy na výberové konanie generálneho riaditeľa SND. To by malo byť zverejnené v marci. ,,Pani ministerka si vypočula informácie od všetkých strán o komplexnom fungovaní a potrebách divadla. Pani ministerke záleží na tom, aby táto erbová inštitúcia i naďalej bez problémov fungovala, preto ponúkla svoju pomocnú ruku. Dnešným stretnutím sa otvoril dialóg, ktorý bude pre všetky zainteresované subjekty SND konštruktívny,‘‘ uviedol na margo stretnutia pre Glob.sk z kancelárie ministerky Pavol Čorba. Dodal, že výsledky dialógu budú známe až po ďalších pracovných stretnutiach.

 

Iniciatíva Stojíme pri kultúre situáciu v SND sleduje. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Mohlo by vás zaujímať:

 

Galéria
SND minulý týždeň oslávilo storočnicu. Zdroj: TASR / Dano Veselský
Antala začiatkom januára skončil ako šéf SND. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
Šéfom SND a Činohry je Peter Kováč. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Platforma sa dokonca stretla aj so štátnym tajomníkom kultúry Konrádom Rigóom. Zdroj: Stojíme pri kultúre
navigate_before
navigate_next