Regióny Bratislava Top

Umyvárka nemusí slúžiť iba na autá. V Bratislave sa vám v nej postarajú aj o psa

Zdroj: Zoznam.sk

BRATISLAVA – Samooblužné umyvárky pre psov sú rozšírené skôr v zahraničí, ich využitie však už skúšame aj v našich zemepisných šírkach. Nedá sa vždy úplne zabrániť tomu, aby sa pes pri prechádzke nezašpinil. Aj z toho dôvodu v centre hlavného mesta vznikla na jeseň minulého roka psia samooblužná kúpeľňa pre psov, kde si majitelia môžu svojich chlpáčov očistiť sami a predídu tak zbytočnému stresu zvieraťa a aj seba. Boli sme sa na vlastné oči pozrieť, ako celý koncept funguje.

 

Všetci, ktorí majú psov, to poznajú. Stačí jedna prechádzka v sychravejšom počasí a z inak čistého psa je zrazu “prasiatko”. Pre majiteľov tak nastáva večný boj – očistiť svojho miláčika. Ide o temperamentné stvorenia a umývanie zvyčajne skončí tak, že mokrý nie je len štvornohý miláčik, ale aj majiteľ a prakticky celá kúpeľňa.

Niektorí majitelia preto raz za čas zveria psíkov do rúk odborníka a ich miláčikovia putujú do špecializovaných salónov. Pre zviera to však je mimoriadne stresujúce, pretože veľakrát podstupuje procedúry bez prítomnosti človeka, ktorého pozná a ktorému najviac dôveruje.

 

Galéria
Zdroj: archív Zoltána Görözdyho
Zdroj: archív Zoltána Görözdyho
Samoobslužná kúpeľňa je otvorená nonstop. Zdroj: Zoznam.sk
Zdroj: Zoznam.sk
K dispozícii sú aj jednorázové utierky a dezinfekcia. Zdroj: Zoznam.sk
Majitelia psov majú na výber 7+1 programov. Pevný program neexistuje. Zdroj: Zoznam.sk
Psa je možné aj uchytiť, aby z vane neušiel. Zdroj: Zoznam.sk
Väčšina ľudí si po sebe aj poupratuje. Zdroj: Zoznam.sk
Zdroj: Zoznam.sk
Na umytie psov sa používajú kvalitné šampóny a prípravky. Zdroj: Zoznam.sk
Väčšina psov zvláda umývanie dobre. Zdroj: Zoznam.sk
Zdroj: Zoznam.sk
Zdroj: archív Zoltána Görözdyho
Samoobslužná kúpeľňa sa nachádza v centre Bratislavy. Zdroj: archív Zoltána Görözdyho
Umývanie zvládne každý typ psa. Zdroj: archív Zoltána Görözdyho
navigate_before
navigate_next

Aj z toho dôvodu vznikla v centre Bratislavy samooblužná kúpeľna pre psov Vau-Vau. Nachádza sa v Ružinove na Záhradníckej 26. Aj keď bola otvorená len nedávno – konkrétne  15. septembra minulého roku, viacerí už jej službám prišli na chuť. Podľa Zoltána Görözdyho, ktorý “umyvárku” otvoril, je o svojpomocné očistenie psov veľký záujem. “Je však ťažké doba. Ľudia často neveria, že aj za relatívne málo peňazí, ale hlavne rýchlo a bez zašpinenia domácností, vedia umyť svojho miláčika,” povedal pre Zoznam.sk s tým, že ohlasy od ľudí sú zatiaľ na 99 percent pozitívne. Dokazuje to aj fakt, že projekt má na sociálnych sieťach už takmer 500 sledovateľov. Výhodou je, že kúpeľňa je zasklená, čiže psičkári môžu so svojimi miláčikmi prísť za každého počasia.

 

Zdroj: archív Zoltána Görözdyho

Ako to funguje

Najvyťaženejšie dni sú podľa prevádzkovateľa kúpeľne práve víkendy. Ľudia majú vtedy najviac času, chodia so psíkmi na prechádzky a nechcú, aby také špinavé vstúpili do bytu. Na výber majú 7+1 programov: dezinfekcia vane, umývanie so šampónom proti parazitom, opláchnutie čistou vodou, umývanie so šampónom, kondicionér, opláchnutie čistou vodou, fénovanie a pozastavenie programu. “Môžete si slobodne vybrať, ktorú procedúru aplikujete, viazaný program však neexistuje,” vysvetlil Görözdy. V miestnosti sa nenachádza personál, celé umytie vykonáva majiteľ, ktorý si okrem psa nemusí zobrať žiadne iné veci.

To, koľko trvá umytie, sa odráža od veľkosti zvieraťa a s tým súvisí aj cena. Malého psa, ako Yorkshire teriéra, maltézského psíka, či jazvečíka, vedia ich majitelia umyť za 4-5 minút, pričom zaplatia maximálne 5 eur. Pri veľkých plemenách ako zlatý retriever, doga a podobne to trvá aj 15 minút, pričom to majiteľov bude stáť 15 eur. “Konečná cena je vždy násobkom uplynulých minút a 1 eur. Do umyvárne môžete vhodiť mince v hodnote 50 centov alebo 1 a 2 eur, platiť vernostnou kartou Vau-Vau, bankovou. Prosím neprehliadnite, že zariadenie nevydá peniaze” píše sa na stránke vau-vau.

Samoobslužná kúpeľňa je otvorená nonstop. Výhodou je najmä to, že ak si majitelia zmyslia, že potrebujú umyť svojho psa, nemusia si rezervovať termín. “Niektorí k nám chodia až po deviatej večer, iní, naopak, skoro ráno, napríklad o siedmej. Každý deň kúpeľňu upratujeme a dezinfikujeme. V miestnosti si môžete dezinfikovať ruky, nájdete tam aj papierové uteráky,” poukázal šéf projektu. Ako dodal, počas pracovného týždňa majú najvyťaženejšie časy od 15. hodiny popoludní do 22. hodiny večer, cez víkend to je prakticky celé popoludnie. Mal však už aj prípady, kedy do objektu prišli ľudia aj krátko pred polnocou.

Kúpeľňa je určená pre všetky typy psov a väčšina z nich nemá problém s umývaním. Stali sa však už aj prípady, kedy pes odmietal ostať vo vani, prípadne majiteľovi vyskočil počas sprchovania z priestoru. “Zariadenie predstavuje maximálne bezpečné a hygienické miesto pre umytie psov. Nerezová vaňa s protišmykovým povrchom a  dvere umožnia bezpečnú manipuláciu so psom. Z fénu sa nefúka horúci vzduch, ktorý oceníte pri kratšom a šetrnejšom sušení. Používame kvalitné kozmetické prípravky,” dodal.

 

Zdroj: Zoznam.sk

Zasiahnutý koronakrízou

Tak, ako všetky segmenty života, aj samoobslužnú kúpeľňu Vau-Vau zasiahla koronakríza. To sa odrazilo najmä na tom, že mnohí psičkári o tejto možnosti ani nevedia. “Je to nový startup projekt a počas pandémie sa oveľa tažšie rozbieha, ako za normálnych okolností. Ľudia tejto službe neveria, nepoznajú ju a je málo príležitostí na promovanie projektu. Nie sú psičkárske akcie a podobne. Korona celkovo sťažuje situáciu,” povedal pre redakciu Görözdy.

Napriek tomu rozmýšľa nad rozšírením projektu aj do iných slovenských miest, ale až po tom, ako súčasná situácia ukľudní. Ako to celé funguje, si môžete pozrieť vo videu: