UNESCO oslavuje svoje jubileum. Pred 60 rokmi slávnostne otvorili sídlo v Paríži

PARÍŽ – Na námestí de Fontenoy v Paríži pred 60 rokmi, 3. novembra 1958, slávnostne otvorili budovu, v ktorej sídli Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO).

Koncepciu budovy v tvare písmena Y navrhli traja architekti z rôznych krajín pod vedením päťčlenného medzinárodného výboru: americký architekt a dizajnér narodený v maďarskom meste Pécs Marcel Lajos Breuer (1902-1981), taliansky inžinier, architekt Pier Luigi Nervi (1891-1979) a francúzsky architekt Bernard Zehrfuss (1911-1996). Budova nazývaná aj „trojcípa hviezda“ stojí na 72 betónových stĺpoch. „Je známa na celom svete nielen preto, že v nej sídli renomovaná inštitúcia, ale aj pre jej výnimočné architektonické kvality,“ uviedlo UNESCO na svojej webovej stránke.

Sídlo UNESCO pozostáva z troch ďalších budov. V prvej, známej pod názvom „akordeón“, je sála v tvare vajíčka a konávajú sa v nej plenárne zasadnutia generálnej konferencie. Druhá budova má tvar kocky. V tretej v hĺbke dvoch podzemných podlaží je šesť otvorených vnútorných dvorčekov. Tieto budovy sú otvorené pre návštevníkov a sú v nich unikátne umelecké diela.

Od začiatku výstavby svojho sídla UNESCO v rámci objednávky kládlo dôraz okrem dekoratívneho a umeleckého charakteru aj na symboliku mieru. Práve upevňovanie a zachovanie mieru je jednou z úloh UNESCO.

V priebehu rokov UNESCO získalo od svojich členských štátov diela ako dary od umelcov, akými s španielsky maliar a sochár Pablo Ruiz Picasso (1881- 1973), španielsky maliar, sochár, keramikár Joan Miró (1893-1983) či švajčiarsko-francúzsky architekt, dizajnér, maliar Charles-Édouard Jeanneret-Gris Le Corbusier (1887-1965) a mnohí ďalší.

Od roku 1942, ešte v čase druhej svetovej vojny, vlády európskych štátov, ktoré bojovali proti nacistickému Nemecku a jeho spojencom, sa stretli vo Veľkej Británii na Konferencii ministrov školstva, aby sa zamýšľali nad systémom vzdelávania v povojnových časoch. Na návrh tejto konferencie konanej v Londýne sa v dňoch 1.-16. novembra 1945 uskutočnila konferencia zaoberajúca sa otázkou založenia Organizácie pre otázky vzdelávania a kultúry. Na konferencii sa zúčastnili zástupcovia 44 štátov a tí rozhodli, že treba založiť inštitúciu, ktorá bude vo svojej činnosti obsahovať kultúru a mier. Podľa účastníkov konferencie nová organizácia mala upevniť „intelektuálnu a morálnu solidaritu ľudstva“ a predchádzať tým vzniku novej svetovej vojny. Na záver konferencie delegáti 37 štátov podpísali Zakladajúci dokument, ktorý sa stal „rodným listom“ UNESCO. Platnosť nadobudol v roku 1946, keď ho ratifikovalo 20 štátov, medzi nimi aj vtedajšie Československo. V súčasnosti má UNESCO 195 členských štátov a deväť pridružených členov. Po rozdelení Česko-Slovenska sa Slovensko stalo členom UNESCO sukcesiou 9. februára 1993.

Hlavnou náplňou činnosti UNESCO je rozvoj vzdelanosti, budovanie medzikultúrneho porozumenia, podporovanie vedeckej spolupráce a ochrana slobody prejavu.

Súčasnou generálnou riaditeľkou UNESCO je Audrey Azoulayová. Funkcie sa po Irine Bokovej na štvorročné obdobie ujala 15. novembra 2017.

 

Viac o téme: architekt, Audrey Azoulay, budova, charakter, člen, dar, dielo, dizajnér, dvor, funkcia, hviezda, jubileum, koncepcia, konferencia, krajina, kultúra, maliar, mier, miera, námestie, návštevník, objednávka, organizácia, pamiatky, Paríž, písmeno, podlažie, prejav, riaditeľka, sídlo, sloboda, sochár, štát, stĺp, svet, symbol, tvar, úloha, umenie, Unesco, veda, výbor, výstavba, vzdelanosť, zasadnutie, zoznam

Súvisiace články