Politika Zahraničné

Únia o rok predĺžila sankcie uvalené za vývoj a použitie chemických zbraní

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

LUXEMBURG – Rada EÚ pre zahraničné veci v Luxemburgu v pondelok o ďalší rok predĺžila sankcie uvalené v súvislosti s vývojom a použitím chemických zbraní. Tieto sankcie budú platiť do 16. októbra 2020, píše agentúra TASS.

 

Sankcie sa týkajú štyroch ruských občanov, ktorých EÚ považuje za vinných z pokusu o otrávenie bývalého dôstojníka ruskej vojenskej rozviedky GRU Sergeja Skripaľa, jeho dcéry Julije, ako aj Britov, ktorí boli otravnej látke vystavení náhodou. K útoku na Skripaľovcov došlo v marci roku 2018 v britskom meste Salisbury.

Okrem Rusov sa sankcie EÚ vzťahujú aj na piatich predstaviteľov režimu sýrskeho prezidenta Bašára Asada, ktorí sú podľa EÚ podozriví z opakovaného použitia chemických zbraní proti protivládnym militantom.

Okrem týchto piatich fyzických osôb zo Sýrie sa sankcie vzťahujú aj na Sýrske centrum pre výskum a vývoj, ktoré je podozrivé z vývoja chemických zbraní.

Rusmi, na ktorých sa vzťahuje sankčný režim, sú náčelník hlavnej správy generálneho štábu ruských ozbrojených síl Ruska (bývalá služba GRU) Igor Kosťukov, jeho prvý námestník Vladimir Alexejev, ako aj Anatolij Čepiga (známy aj pod menom Ruslan Boširov) a Alexandr Miškin (známy aj ako Alexandr Petrov), ktorých Londýn považuje za agentov GRU, ktorí v Salisbury nastražili nervovoparalytickú látku, aby zlikvidovali dvojitého agenta Skripaľa.

Moskva popiera účasť na tomto čine a použitie nervovoparalytickej látky typu novičok v Británii.