Domáce Politika Spoločnosť

Union zdravotná poisťovňa nechce byť vťahovaná do sporov medzi ZP Dôvera a premiérom

Zdroj: dovera.sk

BRATISLAVA – Union zdravotná poisťovňa (ZP) nechce byť vťahovaná do sporov medzi premiérom Igorom Matovičom (OĽANO) a ZP Dôvera. Vo štvrtok to na tlačovej konferencii povedal generálny riaditeľ súkromnej zdravotnej poisťovne Martin Špaňár.

 

Zdôraznil, že na Slovensku dlhodobo podniká ZP eticky. “Nemáme za sebou žiadne kauzy ako teta Anka, masér Kostka či schránky na Cypre. Nechceme sa stať súčasťou boja s Pentou,” komentoval Špaňár s tým, že požiadal, aby boli mimo sporov.

Prízvukoval, že Union ZP nevyťahovala, nevyťahuje a ani nebude vyťahovať zdroje, pričom doplnil, že odkedy pôsobí súkromná zdravotná poisťovňa, je kumulatívne v strate. Uistil však svojich klientov, že sa o nich postará, s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti má uzavreté zmluvy. Fungovanie na poli zdravotníctva vníma Špaňár ako vec prestíže.

Súkromná zdravotná poisťovňa pre TASR doplnila, že aktuálne má 339.926 poistencov štátu, ktorí tvoria 57 percent ich poistného kmeňa. Od januára sa v Union ZP stalo poistencami štátu 22.300 ľudí. Hovorkyňa Beáta Dupaľová Ksenzsighová uviedla, že zamestnaní ľudia odvádzajú zo svojich výplat priemerne 147 eur za zdravotné odvody, zatiaľ čo štát platí za poistenca štátu priemerne 30 eur. Union ZP teda prišla o časť odvodov ekonomicky aktívnych ľudí a zároveň jej stúpli náklady za zdravotnú starostlivosť.

Na rezervnom fonde má Union ZP viac ako 3,3 milióna eur. Nevylučuje, že tieto financie bude musieť využiť na zaplatenie zdravotnej starostlivosti. Túto sumu však súkromná zdravotná poisťovňa nepovažuje za dostatočnú na vykrytie situácií, ako je napríklad pandémia nového koronavírusu. Len na situáciu spojenú s novým koronavírusom potrebuje minimálne 12 miliónov eur.