Zahraničné

Úplatky sa opäť vypomstili brazílskemu prezidentovi. Zatiahol do toho aj rodinu

Zdroj: TASR / AP

SAO PAULO – Brazílska federálna polícia v utorok vzniesla nové obvinenia voči prezidentovi Michelovi Temerovi a navrhla, aby ho súdili za korupciu, pranie špinavých peňazí a zločinecké združovanie. Obvinenia súvisia s údajným braním úplatkov v prospech spoločností spravujúcich prístavy. Vyplýva to z vyšetrovacej správy predloženej na najvyššom súde, ktorú sa podarilo získať agentúre The Associated Press.

Vyšetrovatelia okrem iného navrhujú, aby úrady zmrazili Temerov majetok. Okrem prezidenta obvinili aj jeho dcéru Maristelu a dvoch jeho spolupracovníkov. Temerov právnik tvrdí, že mu zatiaľ neumožnili prístup k spomínanej policajnej správe.

Predmetné vyšetrovanie sa týka vlaňajšieho Temerovho výnosu o riadení prístavov, ktorý predĺžil koncesiu pre prístav v meste Santos z 25 rokov na 35. Prezident od začiatku vyšetrovania popiera, že by bol daný výnos spojený s úplatkami. Federálna polícia však tvrdí, že renovácie domu Maristely Temerovej z rokov 2013 – 2015 mohli zaplatiť z úplatkov určených prezidentovi, ktoré vyplatili jeho priateľovi Joaovi Baptistovi Limovi Filhovi. Predstavitelia spoločnosti J&F tvrdia, že Limovi Filhovi zaplatili 280-tisíc dolárov výmenou za politické výhody.

Generálna prokurátorka Raquel Dodge má teraz 15 dní na to, aby rozhodla, či bude s prípadom napredovať. Ak sa tak rozhodne, bude nasledovať hlasovanie v dolnej komore brazílskeho kongresu. Na schválenie súdneho procesu, ktorý by viedol k suspendovaniu Temera, je potrebná podpora dvoch tretín poslancov. Prezidentovi končí 31. decembra funkčné obdobie.

Voči Temerovi už v minulosti dvakrát vzniesli obvinenia v súvislosti s korupciou, o ktorých hlasovali poslanci v dolnej komore. V oboch prípadoch ho podporili a pred súd ho neposlali.