Domáce Politika Spoločnosť

Úrad špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry SR sa rozrastie o päť prokurátorov, dnes to schválila vláda

Zdroj: TASR / Oliver Ondrᚹ

BRATISLAVA- Úrad špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry SR sa rozrastie o päť prokurátorov. Vláda dnes odobrila Návrh na zvýšenie počtu osôb určených na plnenie úloh Úradu špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry SR a ich funkčné zaradenie, ktorý na rokovanie predložil generálny prokurátor.

 

Momentálne ÚŠP disponuje 30 prokurátormi, po zvýšení počtu by ich teda malo byť 35. Noví prokurátori majú pôsobiť v novom oddelení európskeho prokurátora na Úrade špeciálnej prokuratúry. Oddelenie má byť podľa materiálu zriadené s cieľom zabezpečiť rýchle a efektívne trestné konanie vo veciach patriacich do pôsobnosti Európskej prokuratúry.

Európska prokuratúra má začať v SR pôsobiť od začiatku roka 2020, pričom dozor nad vyšetrovaním závažnejších trestných činov poškodzujúcich finančné záujmy Európskej únie budú vykonávať európski delegovaní prokurátori pôsobiaci na Úrade špeciálnej prokuratúry. “Hlavným cieľom Európskej prokuratúry je zvýšiť úroveň ochrany finančných záujmov Európskej únie v členských štátoch,” uvádza materiál s tým, že nové oddelenie má pozostávať z vedúceho oddelenia, jeho zástupcu a troch ďalších prokurátorov.