Politika Zahraničné

USA a KĽDR obnovili vo Švédsku rozhovory o denuklearizácii Kórejského polostrova

Ilustračné foto. - Zdroj: TASR/AP

ŠTOKHOLM – Spojené štáty a KĽDR obnovili v sobotu pracovné rokovania o denuklearizácii Kórejského polostrova, keď sa predstavitelia oboch krajín stretli vo Švédsku. Informovala o tom agentúra Jonhap.

Osobitný zástupca amerického ministerstva zahraničných vecí v rokovaniach so Severnou Kóreou Stephen Biegun a jeho severokórejský náprotivok Kim Mjong-kil sa stretli na ostrove Lidingö, ktorý je súčasťou Štokholmského súostrovia. Ide o prvé jadrové rozhovory predstaviteľov oboch strán od konca februára, keď sa na summite vo vietnamskej metropole Hanoj stretli americký prezident Donald Trump a severokórejský vodca Kim Čong-un. Stretnutie sa pre názorové rozdiely skončilo neúspechom.

Na otázku, či sa na nadchádzajúce rozhovory pozerá s optimizmom, severokórejský vyjednávač odpovedal stručne: “Uvidíme.” Cieľom najnovšieho kola rozhovorov medzi USA a KĽDR je dosiahnutie zásadného pokroku v implementácii prelomovej dohody, ktorú Kim Čong-un a Trump dosiahli vlani v júni na summite v Singapure. Súčasťou tejto dohody je súbor vzájomných záväzkov v oblasti budovania nových bilaterálnych vzťahov, spoločné úsilie o dosiahnutie trvalého mieru na Kórejskom polostrove, ako aj spolupráca na “úplnej denuklearizácii” polostrova.