Zahraničné

USA a OSN zdržujú návrat sýrskych utečencov do vlasti, tvrdí Asad

Bašár Asad - Zdroj: TASR/SANA via AP, File

DAMASK – Sýrsky prezident Bašár Asad v stredu vyhlásil, že sankcie zo strany Spojených štátov a nátlak, ktorý na susedné krajiny Sýrie vyvíja Organizácia Spojených národov (OSN), zdržujú návrat viac ako piatich miliónov Sýrčanov, ktorí z krajiny utiekli pred vojnovým konfliktom, píše agentúra Reuters.

“Je tu veľa prekážok,” zneli Asadove úvodné slová na otvorení dvojdňovej konferencie o návrate utečencov do Sýrie, ktorú v Damasku spoluorganizuje Rusko. Krajiny Európskej únie, USA a väčšina štátov susediacich so Sýriou, kde sa sýrski utečenci zdržiavajú, sa na konferencii nezúčastňujú. Podľa Asada sú milióny utečencov donútení zostať v hosťovských krajinách pod nátlakom alebo zastrašovaním, pričom tieto krajiny sýrskych emigrantov prilákali finančným ziskom, zatiaľ čo sa obohacovali prostriedkami medzinárodnej pomoci na ich úkor.

Západné krajiny a všetky štáty susediace so Sýriou s výnimkou Libanonu tvrdia, že vojnou zmietaná krajina momentálne nedokáže navrátilcom poskytnúť bezpečný návrat. Vysoký predstaviteľ EÚ pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku Josep Borrell v utorok vyhlásil, že súčasnou prioritou EÚ je vytvorenie podmienok na bezpečný, dobrovoľný, dôstojný a udržateľný návrat sýrskych utečencov a vysídlených osôb do svojich pôvodných domovov.

Deväťročná vojna v Sýrii si vyžiadala približne pol milióna obetí na životoch a viac ako milión zranených, pričom približne 5,6 milióna ľudí bolo nútených emigrovať. Na územie EÚ v roku 2015 vstúpilo viac ako milión imigrantov, z veľkej časti Sýrčanov utekajúcich pred vojnovým konfliktom vo svojej krajine.