Politika Zahraničné

USA finančne podporí Kolumbiu v boji proti pašovaniu drog a kriminálnym gangom

Zdroj: TASR / AP

BOGOTA – Spojené štáty a Kolumbia oznámili vznik nového spoločného plánu na boj proti nelegálnemu obchodovaniu s drogami, ktorý zahŕňa finančnú pomoc v zónach najviac postihnutých násilím. V pondelok o tom informoval kolumbijský prezident Iván Duque po stretnutí s poradcom Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Robertom O’Brienom, píše agentúra AFP.

 

Konkrétnu sumu však zatiaľ neoznámili. Spojené štáty “podporia všetky snahy Kolumbie v spojení s USA na zaistenie bezpečnosti v krajine a na boj proti zločineckým organizáciám,” vyjadril sa O’Brien. “Týmto spôsobom pomôžeme vytvoriť podmienky pre ekonomický rast v Kolumbii,” citoval poradcu amerického prezidenta kolumbijský denník El Tiempo.

Kolumbijský prezident Duque sa vyjadril, že americká vláda “nevidí dôležitosť len v pokračovaní efektívneho zápasu proti pašeráctvu drog a terorizmu,” ale aj “v kombinácií týchto úsilí… s kvalitnou investíciou na miestach, ktoré boli postihnuté násilím”. Finančná pomoc by mala byť dodatkom tzv. kolumbijského plánu na podporu hospodárstva a boja proti pašovaniu drog v tejto juhoamerickej krajine. Washington prostredníctvom tejto schémy pridelil v období rokov 2000-16 Kolumbii sedem miliárd dolárov (5,98 miliardy eur).

Organizácia Spojených národov nedávno vyhlásila, že takmer 80 percent tohtoročných masakrov v Kolumbii majú na svedomí zločinecké gangy – najmä v oblastiach, kde sa pestuje rastlina koka, z ktorej sa vyrába kokaín.