Politika Zahraničné

USA kritizujú Teherán za spustenie obohacovania úránu na 20 percent

Mike Pompeo. Zdroj: TASR / AP

WASHINGTON – Za vydieranie označili Spojené štáty v pondelok rozhodnutie Iránu začať s obohacovaním uránu na úroveň 20 percent

 

“Obohacovanie uránu na 20 percent (v zariadení) vo Fordú je jasným pokusom o zintenzívnenie kampane jadrového vydierania. Je to pokus, ktorý bude naďalej zlyhávať,” cituje agentúra AFP z vyhlásenia ministerstva zahraničných vecí.

“Dôverujeme MAAE (Medzinárodnej agentúre pre atómovú energiu), že bude monitorovať všetky nové iránske jadrové aktivity a informovať o nich,” uviedol ďalej rezort americkej diplomacie.

MAAE takisto v pondelok potvrdila, že Irán začal v šiestich centrifúgach v zariadení Fordú s obohacovaním uránu na úroveň 20 percent.

Európska únia v pondelok varovala, že rozhodnutie Iránu znamenať “značný odklon” od záväzkov Teheránu zakotvených v tzv. jadrovej dohode z roku 2015.

Dohoda medzi Iránom a svetovými veľmocami — USA, Ruskom, Čínou, Britániou, Francúzskom a Nemeckom — zaväzuje Teherán, aby výrazne obmedzil svoje jadrové kapacity výmenou za zrušenie medzinárodných ekonomických sankcií.

Iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf povedal, že jeho krajina sa vráti k úplnému dodržiavaniu jadrovej dohody, ak to urobia aj ostatní jej signatári.