Zahraničné

USA malo finančne podporiť nezávislé maďarské médiá. Dnes je všetko inak

Zdroj: TASR

BUDAPEŠŤ – Dvadsaťdva amerických demokratických zákonodarcov vyslovilo znepokojenie z politiky prezidenta Donalda Trumpa vo vzťahu k Maďarsku po tom, čo rezort diplomacie USA odvolal svoj pôvodný zámer podporiť nezávislé médiá v Maďarsku sumou vyše 700.000 dolárov (587.000 eur).

O liste adresovanom námestníkovi amerického ministerstva zahraničných vecí pre európske a eurázijské záležitosti Wessovi Mitchellovi informoval vo štvrtok server Politico.

Americký rezort diplomacie vlani v novembri oznámil, že finančne podporí nezávislé regionálne médiá v Maďarsku s cieľom “zlepšiť prístup občanov k objektívnym informáciám o domácich a globálnych otázkach verejného významu”. Išlo o reakciu na rastúce znepokojenie amerických a európskych krajín zo snáh premiéra Viktora Orbána o zvýšenie kontroly nad médiami. Napokon ale USA v júli tento projekt zrušili.

Demokrati podľa maďarského spravodajského servera Privátbankár.hu žiadajú americkú vládu, aby zdôvodnila odvolanie dotácie. Podľa nich sa totiž v Maďarsku neustále zužuje priestor pre nezávislé médiá, a “budapeštiansky kabinet z verejných financií podporuje príbehy z Russia Today a Sputnik, ktoré sú považované za hlásnu trúbu ruskej vlády”.

Zastavenie finančnej podpory nezávislých médií v Maďarsku žiadali americkí republikáni. Iniciátorom petície v zákonodarnom zbore USA bol republikánsky senátor Andy Harris, podľa ktorého bol maďarský premiér Viktor Orbán jedným z najväčších zástancov prezidenta Trumpa.

Orbán ostro kritizuje zásahy amerického finančníka Georgea Sorosa, ktorého Nadácia otvorenej spoločnosti financuje liberálne neziskové a mimovládne organizácie po celom svete vrátane Maďarska.