Politika Zahraničné

USA podnikli letecký útok na militantov z Talibanu, prvý od podpísania dohody

Ilustračná foto: SITA / AP

KÁBUL – Spojené štáty podnikli v stredu vzdušný útok na juhu Afganistanu na bojovníkov militantného hnutia Taliban. Stalo sa to po prvý raz za posledných 11 dní a išlo o reakciu na stredajší útok afganských síl v juhoafganskej provincii Hilmand. Informoval o tom hovorca americkej armády, píše agentúra AFP.

 

“USA vykonali letecký útok proti bojovníkom Talibanu 4. marca v okrese Nahr Sarádž v (provincii) Helmand a aktívne útočili na kontrolné stanovište ANDSF (afganských národných bezpečnostných síl),” napísal na Twitteri hovorca síl USA v Afganistane Sonny Leggett.

K útoku Spojených štátov na Taliban došlo len niekoľko dní po podpísaní mierovej dohody v Katare, pripomenula agentúra AP.

Na základe podmienok dohody, podpísanej v sobotu 29. februára v katarskej metropole Dauha, majú zahraničné sily opustiť Afganistan v priebehu 14 mesiacov, ak bude Taliban dohodu dodržiavať. Americkí vojaci by tak z Afganistanu odišli po vyše 18 rokoch a americký prezident Donald Trump by splnil kľúčový sľub z predvolebnej kampane v roku 2016. Vtedy vyhlásil, že vytrhne Spojené štáty z “nekonečných vojen”.

Trump v utorok potvrdil, že absolvoval telefonát s bývalým bojovníkom a súčasným hlavným vyjednávačom afganského militantného hnutia Taliban, mullom Barádarom. Telefonát sa uskutočnil deň po tom, čo Taliban ukončil čiastočné prímerie a spochybnil tak mierové rozhovory medzi Kábulom a povstalcami, ktoré sa majú začať 10. marca.