Zahraničné

USA podniknú kroky na podporu demokracie vo Venezuele, povedal Pompeo

Zdroj: TASR / AP

WASHINGTON – Minister zahraničných vecí USA Mike Pompeo odsúdil v sobotu násilie zo strany “gangstrov” venezuelského prezidenta Nicolása Madura voči civilnému obyvateľstvu po tom, ako bezpečnostné sily v krajine strieľali na demonštrantov. Informovali o tom agentúry AFP a DPA.

 

 “Tieto útoky mali za následok mŕtvych a zranených,” uviedol Pompeo na Twitteri a vyjadril podporu rodinám obetí týchto “kriminálnych činov”. “Pridávame sa k ich požiadavkám na spravodlivosť,” napísal.

 “Čo za chorého tyrana zastaví potraviny pre hladných ľudí?” dodal šéf diplomacie USA s tým, že “Spojené štáty podniknú kroky proti tým, ktorí sú proti pokojnému obnoveniu demokracie vo Venezuele”.

Venezuelský opozičný líder Juan Guaidó medzitým oznámil, že sa v pondelok zúčastní na schôdzke diplomatov krajín regiónu a stretne sa na nej s viceprezidentom USA Mikeom Penceom. Mimoriadne zasadnutie ministrov zahraničných vecí tzv. limskej skupiny, zloženej z prevažne latinskoamerických krajín, zvolali s cieľom viesť rozhovory o venezuelskej kríze. Uskutoční sa v kolumbijskom hlavnom meste Bogota.