Zahraničné Politika

USA popierajú, že skonfiškovali náklad masiek FFP2 určený pre Berlín

Donald Trump. Zdroj foto: SITA/AP Photo/Patrick Semansky

BERLÍN – Veľvyslanectvo USA v Nemecku v pondelok odmietlo tvrdenie, že Spojené štáty skonfiškovali zásielku ochranných masiek, ktorá bola určená pre Berlín. Podľa USA toto tvrdenie je dezinformáciou, ktorej cieľom je vyvolať spor medzi spojencami.

S rovnakým obvinením na adresu USA prišlo však minulý týždeň aj Francúzsko – podľa vyjadrení viacerých regionálnych politikov americkí nákupcovia priamo na letiskovej ploche zadržali a následne preplatili zásielku ochranných masiek určenú pre Francúzsko, ktorá bola už zaplatená.

“Vláda Spojených štátov nepodnikla žiadne kroky, aby odklonila (…) dodávky, ktoré boli určené do Nemecka, ani sme o takejto zásielke nevedeli,” uviedol hovorca veľvyslanectva USA pre agentúru AFP. Podľa neho Spojené štáty znepokojujú “všadeprítomné pokusy o rozdelenie medzinárodného spoločenstva” v jeho úsilí v boji s novým koronavírusom. Dodal, že sa na to využívajú dezinformačné kampane.

Minister vnútra spolkovej krajiny Berlín Andreas Geisel minulý piatok informoval, že v Bangkoku bolo zhabaných 200.000 masiek triedy FFP2, ktoré vyrobila americká firma v Číne a ktoré boli určené na použitie berlínskou políciou. V súvislosti s tým obvinil USA, že používajú “metódy ako z Divokého západu” a že spáchali “akt moderného pirátstva”. Geisel v pondelok ráno ešte pritvrdil, keď informoval, že masky boli “presmerované” do USA.

Nemecké noviny Bild napísali, že zásielka pre Berlín obsahovala masky vyrobené v Číne americkou firmou 3M, jednou z vedúcich značiek v tomto odvetví. Spoločnosť 3M sa minulý týždeň dostala pod paľbu kritiky prezidenta USA Donalda Trumpa, ktorý na sociálnej sieti Twitter tvrdil, že jeho administratíva tvrdo zasiahla proti 3M po zistení, kam táto firma dodáva svoju produkciu.

Po tom, ako USA s veľkým oneskorením začali obstarávať nevyhnutne potrebnú ochrannú výstroj, Trump uplatnil zákon o obrannej výrobe, aby prinútil americké firmy presmerovať zdroje do boja proti pandémii v USA. Samotný Geisel čelí v Berlíne kritike zo strany médií i opozície za neposkytnutie dôkazov, že masiek určených pre Berlín sa zmocnili USA. “Berlínsky senát (plniaci funkciu krajinskej vlády, pozn. TASR) hľadá obetného baránka, ktorým by zakryl vlastnú neschopnosť obstarať ochranné vybavenie,” uviedol konzervatívny regionálny poslanec Burkard Dregger.