Politika Zahraničné

USA ukončili pátranie po zrútenej stíhačke F-35. Je plná tajných technológií

USA ukončili pátranie po zrútenej stíhačke F-35. Zdroj: SITA/AP

TOKIO – USA ukončili pátranie po stíhačke F-35 Lightning II japonského letectva, ktorá sa ešte v apríli stratila z radarov počas cvičného letu nad Tichým oceánom. Japonsko bude v pátraní po pilotovi a stroji plnom tajných vojenských technológií pokračovať aj naďalej. S odvolaním sa na štvrtkové vyhlásenie námorných síl Spojených štátov o tom informovala agentúra AP.

 

USA vyhlásili, že od pátrania odstupujú po tom, ako ich káblom riadené podmorské pátracie vozidlo (CURV 21) našlo nešpecifikované trosky z nezvestného stroja.

Japonský minister obrany Takeši Iwaja potvrdil, že pilot je stále nezvestný a Tokio bude po ňom i po stíhačke naďalej pátrať.

Stíhačka F-35 Lightning II sa z radarov stratila počas cvičného letu v noci 9. apríla neďaleko pobrežného mesta Aomori v najsevernejšej časti ostrova Honšu. Príčina nehody je stále predmetom vyšetrovania.

Japonsko chce v súvislosti s možnými vojenskými hrozbami Číny a Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) kúpiť od USA 147 stíhačiek stíhačke F-35 Lightning II.

Lockheed Martin F-35 Lightning II sú jednomotorové, viacúčelové stíhacie lietadlá piatej generácie s technológiou stealth. Určené sú na vykonávanie pozemných útokov, prieskumu a vzdušných obranných misií.