Zahraničné Politika

USA zablokovali prístup Turecka k programu vývoja bojového lietadla F-35

Na snímke je bojové lietadlo F-35. Zdroj: SITA/AP

WASHINGTON – Spojené štáty v stredu oficiálne zablokovali prístup Turecka k programu vývoja multifunkčného bojového lietadla F-35 po tom, čo Ankara kúpila ruský systém protivzdušnej obrany S-400. Informovala o tom agentúra AFP. 

 

USA v súvislosti s kúpou systému S-400 Turecku už dávnejšie pohrozili sankciami a vyradením zo spoločného programu vývoja lietadiel typu F-35, ako aj z ďalšej vojenskej spolupráce.

Prvé správy o rokovaniach o dodávke S-400 Turecku sa objavili v novembri 2016. Uzavretie zmluvy, na základe ktorej má Rusko Turecku dodať štyri batérie S-400 v hodnote 2,5 miliardy dolárov, bolo potvrdené v septembri 2017.

Rusko začalo s dodávkami komponentov systému S-400 12. júla a doposiaľ ich uskutočnilo desať.

Rozhodnutie uprednostniť ruský raketový systém S-400 pred americkým systémom Patriot je hlavným zdrojom napätia medzi Tureckom a Spojenými štátmi — spojencami v Severoatlantickej aliancii.

S-400 Triumf je najmodernejším ruským raketovým systémom protivzdušnej obrany, v prevádzke je od roku 2007. Je určený na ničenie všetkých typov moderných a perspektívnych vzdušných útočných prostriedkov.

Je schopný zasiahnuť letiace ciele do vzdialenosti 400 kilometrov a taktické balistické ciele letiace rýchlosťou 4,8 kilometra za sekundu do vzdialenosti 60 kilometrov, a to vo výške niekoľkých metrov až niekoľkých desiatok kilometrov.

Turecko žiada USA o obnovenie prístupu k programu

Ankara vyzvala Washington, aby odvolal svoje rozhodnutie o zablokovaní prístupu Turecka k programu vývoja multifunkčného bojového lietadla F-35. USA sa k tomuto kroku odhodlali po tom, čo Ankara kúpila ruský systém protivzdušnej obrany S-400. S odvolaním sa na vyhlásenie tureckého ministerstva zahraničných vecí o tom vo štvrtok informovala agentúra Interfax.

“Turecko vyzýva Spojené štáty americké, aby napravili svoje chybné rozhodnutie o vyradení (Turecka) z programu vývoja F-35. Táto chyba môže priviesť k nenapraviteľnému poškodeniu (našich) vzťahov,” píše sa vo vyjadrení ministerstva.

Ankara v tejto súvislosti ďalej zdôrazňuje, že “vyradiť z programu vývoja F-35 Turecko, ktoré je jedným z hlavných partnerov, je nespravodlivé. Taktiež, tvrdenie (USA) o tom, že S-400 oslabia F-35, nie sú ničím podložené”.

Ministerstvo tiež pripomenulo, že Washington ignoroval ponuku Ankary vytvoriť s predstaviteľmi Severoatlantickej aliancie pracovnú skupinu, ktorá by sa venovala otázkam S-400. Rezort to považuje za “očividný dôkaz neochoty americkej strany dosiahnuť riešenie daného problému”.

Ešte pred vyhlásením tureckého rezortu diplomacie označil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan rozhodnutie USA za “krádež”.

“Ak máte klienta a ten klient vám platí presne ako hodinky, ako mu môžete nedať váš tovar? To sa nazýva krádežou,” povedal Erdogan, pričom zdôraznil, že Turecko už za stíhacie lietadlá zaplatilo 1,4 miliardy dolárov (približne 1,25 miliardy eur) a dostalo štyri stroje.

“Uzavreli sme kontrakt na kúpu 116 kusov F-35. My však nie sme len trhom, ale priamo sa podieľame na vývoji. Niektoré komponenty tohto lietadla sú vyrábané v Turecku,” dodal turecký prezident.

Rusko ponúklo Turecku dodávky stíhacích lietadiel Su-35

Ruský štátny holding Rostech je pripravený dodávať Turecku stíhačky Su-35, ak by o ne turecká strana prejavila záujem. Podľa agentúry TASS to vo štvrtok uviedol riaditeľ spoločnosti Rostech Sergej Čemezov.

Ide o reakciu na situáciu, keď Ankara vyzvala Washington, aby odvolal svoje rozhodnutie o zablokovaní prístupu Turecka k programu vývoja multifunkčného bojového lietadla F-35. USA sa k tomuto kroku odhodlali po tom, čo Ankara kúpila ruský systém protivzdušnej obrany S-400. Turecké ministerstvo zahraničných vecí vo štvrtok apelovalo na Spojené štáty, aby sa vzdali tohto rozhodnutia.

V Turecku vo štvrtok medzičasom pristálo v poradí už 15. lietadlo s komponentmi ruského protilietadlového raketového systému S-400, informovala rozhlasová stanica Echo Moskvy.

Suchoj Su-35 je ruské viacúčelové stíhacie lietadlo na vybojovanie nadvlády vo vzduchu, ktoré vzniklo výraznou modernizáciou stroja Su-27.