Domáce Kultúra Spoločnosť Koronavírus Top

Usilovne pracovali na premiére, aj tak ju neodohrali. Štátne divadlo Košice sa pasuje s koronavírusom

Zdroj: ŠDKE

BRATISLAVA – Koronavírus opäť udrel v plnej sile. Štátne divadlo Košice (ŠDKE) rieši problém s pandémiou. Odložiť preto museli aj premiéru inscenácie Borodáč alebo Tri sestry. Tá už pritom z dôvodu nákazy raz odložená bola. Kvôli najnovším opatreniam dokonca menia celý program.

 

Štátnemu divadlu Košice sa smola lepí na päty. Raz už kvôli koronavírusu museli odložiť premiéru hry Borodáč alebo Tri sestry, teraz sa situácia opakuje. ,,V divadle bola zaznamenaná nákaza koronavírusom COVID-19. Nákaza bola do divadla importovaná cez  rodinné kontakty,’’ skonštatoval z oddelenia PR divadla Svjatoslav Dohovič. O situácii boli informovaní aj všetci zamestnanci divadla. ,,Krízový štáb ŠDKE zároveň rozhodol, že z preventívnych dôvodov všetci zamestnanci, u ktorých nie je nevyhnutná prítomnosť na pracovisku budú pracovať formou home office, respektíve umelci budú na domácom štúdiu a podstúpia tak nevyhnutnú dobrovoľnú domácu izoláciu,’’ dodal Dohovič.

Divadlo tak preventívne zrušilo všetky predstavenia do 4. októbra. Stalo sa tak v čase, keď ešte netušili, že sa od 1. októbra budú sprísňovať opatrenia plošne, aby sa spomalilo šírenie koronavírusu. Zakázané mali byť športové, kultúrne či firemné podujatia. Nakoniec ale Úrad verejného zdravotníctva vydal miernejšie opatrenia. Akcie sa môžu konať, ale len s obmedzeným počtom ľudí – maximálne 50.  ,,Štátne divadlo Košice síce na základe stredajšieho rozhodnutia vlády o vyhlásení núdzového stavu na dobu 45 dní a na základe prijatých opatrení ruší pôvodný program repertoárových predstavení plánovaný na obdobie od 1. októbra do 14. novembra, ale opera, balet aj činohra už pripravujú alternatívnu dramaturgiu hracieho plánu počas núdzového stavu. Informovať o nej bude divadlo začiatkom budúceho týždňa,” informoval Dohovič.

 

Divadlo mení svoje plány. Zdroj: ŠDKE

A čo so vstupenkami?

Návštevníci, ktorí majú zakúpené vstupenky na zrušené predstavenia prostredníctvom elektronického nákupu cez rezervačný portál navstevnik.sk, môžu požiadať o vrátenie vstupného písomne e-mailom na adrese sales@sdke.sk s uvedením čísla účtu vo formáte IBAN. K žiadosti je potrebné priložiť vstupenky v elektronickej podobe – sken resp. elektronickú vstupenku zo stránky www.navstevnik.sk.

Zakúpené vstupenky môžu vrátiť aj v dennej pokladni ŠDKE, ktorá bude od soboty 3. októbra 2020 opäť otvorená podľa riadnych otváracích hodín. ,,Žiadosť o vrátenie vstupného podľa predchádzajúcich podmienok je potrebné podať najneskôr do 2 rokov od zrušenia predstavenia, inak nárok na vrátenie vstupného zaniká v zmysle príslušných právnych predpisov,” upozornil Svjatoslav Dohovič.

 

Vstupenky na zrušené predstavenia je možné vrátiť. Zdroj: ŠDKE

Sú pripravení

Krízový štáb divadla vedený generálnym riaditeľom Ondrejom Šothom riešil situáciu okolo pandémie niekoľko týždňov. Dokonca predstavili Preventívny plán bezpečnosti. Rozpracovaný je v ôsmich bodoch – predaj vstupeniek, plán sedenia, potlesk, prestávka, hygiena, garderóba, správne nosenie rúšok a rozostupy.

Pre návštevníkov majú pripravené dezinfekcie rúk pri vstupoch do všetkých budov, avizovali aj zabezpečenie najmodernejších meračov teploty s LED panelmi. ,,Divadlo inštalovalo pri vstupoch do jednotlivých priestorov skenery SANOstation v slovenskom designe a od slovenského výrobcu, ktoré okrem merania telesnej teploty zaznamenávajú aj správne použitie rúška a upozorňujú na potrebu dezinfekcie,” informuje divadlo. Nakúpi aj germicidné žiariče, ktoré budú slúžiť na rýchlu dezinfekciu skúšobní a ďalších priestorov.

Najnovšie v rámci preventívnych opatrení začalo divadlo tiež s plošným testovaním zamestnancov pomocou antigénových rýchlotestov. ,,Všetky tieto opatrenia smerujú k tomu, aby sa umelecké súbory po desaťdňovej prestávke mohli od pondelka 4. októbra vrátiť do práce a obnoviť skúšobný proces. Aj ten bude prebiehať za sprísnených hygienických a bezpečnostných podmienok, s vytvorením koridorov, tak aby sa na minimum obmedzil kontakt zamestnancov mimo svojho súboru respektíve útvaru,” pripomenulo.

 

Meranie teploty pred vstupom do divadla. Zdroj: ŠDKE

Za zatvorenými dverami

Štátne divadlo Košice, rovnako ako mnohé ďalšie divadlá, ukončilo svoju minulú sezónu predčasne. O zatvorené brány sa postaral koronavírus. Aj keď nemohla inštitúcia privítať návštevníkov, herci naplno pracovali. Pod vedením režisérky Júlie Rázusovej sa pustili do spomínanej inscenácie pôvodnej slovenskej hry trojice autorov Michala Baláža, Michala Ditteho a Karola Horáka – Borodáč alebo Tri sestry. „Je neuveriteľné, čo v Košiciach po vojne za krátky čas urobil. Sedadlá dorezané, dokatované, divadlo zničené, veď ani domovník ho nechcel pustiť.  A on revitalizoval. To si ani neviem predstaviť v takých podmienkach, aké tu mal on. A Košice vtedy neboli slovenské, to je známe. Na to treba aj veľa fyzických síl – nanovo vybudovať divadlo, trojsúborové. On to dokázal,“ zdôraznil Karol Horák. Ten Borodáča charakterizoval dvoma slovami – fanatik práce. 

Prvýkrát sa musela premiéra tejto hry presunúť takisto kvôli pandémii. Herci totiž nemohli zo začiatku ani pokračovať v skúšaní. Druhý pokus bol naplánovaný na piatok 25. septembra. To sa opäť nepodarilo. ,,Pamätám si ten pocit, keď sme zastavili skúšanie v marci. Jediné, čo mi napadlo, bolo natočiť poslednú skúšku, aby sme mali našu dovtedajšiu prácu zaznamenanú. Boli sme s celým tímom v kontakte aj počas koronakrízy a herci prišli späť do procesu perfektne pripravení. V júni bola naša práca veľmi produktívna. Naozaj sme sa zomkli ako kolektív a keďže sa v divadlách nehralo, skúšali sme dvojfázovo v maximálnej dôvere a koncentrácii,” vyjadrila sa k procesu tvorby režisérka Júlia Rázusová.

 

Premiéra incenácie sa opäť odkladá. Zdroj: ŠDKE

Opäť na javisku

Ak divadlo prekoná všetky nástrahy a začne naplno hrať, diváci sa v inscenácii môžu tešiť na hosťujúceho herca Mateja Erbyho, ale aj domácich hercov Martina Stolára, Stanislava Pitoňáka, Alenu Ďuránovú, Tatianu Polákovú, Adrianu Ballovú, Ľubu Blaškovičovú, Jakuba Kuku, Tomáša Dira, Juraja Zetyáka a Róberta Šudíka.

V inscenačnom tíme režisérky Júlie Rázusovej sú dramaturg Peter Himič, dramaturgička Miriam Kičiňová, odborný konzultant Karol Mišovic, autorka scény a kostýmov Markéta Plachá či autor hudby Michal Paľko. ,,Hoci súkromný Borodáčov život neponúka dramatické životné turbulencie, ani škandály bohémskeho umeleckého života, nesie v sebe to, čo terajšiemu človeku chýba – konzistentnosť. Rovnako ide v jeho prípade o akýsi “americký sen”, kedy sa chlapec z najchudobnejšej štvrte v Prešove stane zakladateľom slovenského profesionálneho divadelníctva,” a práve to oslovilo režisérku pri prijatí ponuky podieľať sa na tomto projekte.

 

Predstavenie bolo na pláne ešte v minulej sezóne. Zdroj: ŠDKE

Prerušené oslavy výročia

Janko Borodáč sa radí k dôležitým zakladateľským osobnostiam slovenského profesionálneho divadla, ktorému patrí pri príležitosti storočnice celý rok 2020. ,,Aj premiéra hry Borodáč alebo Tri sestry je súčasťou koronakrízou prerušených osláv 100. výročia slovenského profesionálneho divadla,’’ uviedol Svjatoslav Dohovič.

Inscenáciou divadlo pokračuje v dramaturgickej línii, v ktorej skúma dejiny mesta a osobnosti Košíc. Práve Borodáč mal vplyv na vývoj a smerovanie slovenského divadla. Je nerozlučne spätý s budovaním Slovenského národného divadla, ale aj so Štátnym divadlom Košice. ,,Je strojcom a nositeľom dedičstva, s ktorým sa musela vysporiadať každá divadelná generácia. Počas jeho košického obdobia sa inscenácia Troch sestier stala jeho najvýznamnejšou. Práve príbehový pôdorys Čechovovej hry tvorí základný dramaturgicko-režijný koncept inscenácie Borodáč alebo Tri sestry, ktorý odhaľuje aj privátne polohy Borodáča. Turbulentný profesionálny, ale i osobný život Borodáča, je zároveň dôležitým pohľadom na dejiny slovenského divadla, na politiku, na myslenie o kultúre, na uvažovanie o etike i estetike v 20. storočí,“ povedal dramaturg činohry a inscenácie Peter Himič.

 

Inscenáciou divadlo pokračuje v dramaturgickej línii, v ktorej skúma dejiny mesta a osobnosti Košíc. Zdroj: ŠDKE

Mohlo by vás zaujímať: