Spoločnosť Zahraničné

Uskutočnilo sa prvé priame letecké spojenie medzi Emirátmi a Izraelom

Spoločnosť Etihad Airways zabezpečovala humanitárny nákladný let z Abú Zabí do Tel Avivu. Ilustračná foto: TASR / AP

ABÚ ZABÍ – Spojené arabské emiráty (SAE) uskutočnili v utorok prvý priamy verejne známy let do Izraela, ktorým prepravili lekársku pomoc určenú pre Palestínčanov boriacich sa s epidémiou infekčnej choroby COVID-19. S odvolaním sa na leteckú spoločnosť Etihad Airways o tom informovala agentúra AFP.

 

Spoločnosť Etihad Airways zabezpečovala humanitárny nákladný let z Abú Zabí do Tel Avivu.

Denník Wall Street Journal napísal, že tento let je “míľnikom vo vzťahoch medzi týmito dvoma krajinami Blízkeho východu”, ktoré nemajú nadviazané oficiálne diplomatické vzťahy, ale v uplynulých rokoch viedli zákulisný dialóg venovaný v prvom rade svojmu spoločnému regionálnemu nepriateľovi – Iránu.

SAE a Izrael nemajú ani komerčné letecké spojenie. V minulosti museli súkromné a diplomatické lietadlá často lietať najprv do tretej krajiny, kým sa vydali do Izraela.

Podľa televízie al-Džazíra o dodávke informovala aj OSN, ktorá podľa svojho vyhlásenia koordinovala prepravu 14 ton “urgentných zdravotníckych potrieb” zo Spojených arabských emirátov, aby pomohla obmedziť šírenie COVID-19 na palestínskych územiach.

“Pomoc zahŕňa osobné ochranné prostriedky a lekárske vybavenie, ale najmä desať ventilátorov, ktoré sú akútne potrebné” na palestínskych územiach, dodáva sa vo vyhlásení OSN.

Predstavitelia okupovaného Západného brehu sa k humanitárnemu letu zatiaľ nevyjadrili. Úradníci z pásma Gazy, ktorému vládne militantné hnutie Hamas, zasa uviedli, že nevedia o žiadnej zásielke pomoci z Abú Zabí pre Gazu.

Nemenovaný predstaviteľ izraelskej vlády uviedol, že humanitárny let bol koordinovaný s izraelskou vládou.

Pásmo Gazy ani Západný breh nemajú vlastné letisko, čo znamená, že väčšina tovarov určených pre palestínske územia tam musí vstúpiť cez Izrael.