Domáce Politika Spoločnosť Koronavírus

Ustanovujúca schôdza bude za prísnych bezpečnostných opatrení

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Ustanovujúca schôdza Národnej rady (NR) SR, na ktorej sa noví poslanci v piatok 20. marca ujmú svojich mandátov, sa bude konať za prísnych bezpečnostných a preventívnych opatrení. Zasadnutie sa začne o 9.00 h, médiá ani verejnosť naň prístup nebudú mať. Dôvodom opatrení je situácia s novým koronavírusom. Informovala o tom Kancelária Národnej rady SR. Parlament už niekoľko dní funguje v núdzovom režime.

 

Novozvolení poslanci si budú musieť pred vstupom do rokovacej sály počas ustanovujúcej schôdze vydezinfikovať ruky, nasadiť ochranné rukavice a rúška na tvár. Vstup do budovy umožnia iba zamestnancom, poslancom a tým ľuďom, ktorí na schôdzi podľa ústavy majú byť.

 “Pri vstupe do rokovacej sály pred samotným aktom si budú musieť dezinfikovať ruky, budú si musieť navliecť ochranné rukavice a nasadiť na tvár ochranné rúško,” priblížil hovorca parlamentu Tomáš Kostelník. Dodal, že pri ustanovujúcej schôdzi musia dodržať postup, aký je stanovený, teda skladanie samotného sľubu na Ústavu SR, podanie ruky predsedovi a podpis poslanca. “Budeme sa snažiť eliminovať rozširovanie vírusu tým, že dodržíme všetky ochranné opatrenia”, doplnil.

Na ustanovujúcej schôdzi si poslanci zvolia nové vedenie, predsedom sa má stať šéf Sme rodina Boris Kollár. Podpredsedov nominujú ďalšie strany, jeden tento post má patriť Smeru-SD, ktorý naň navrhne dosluhujúceho premiéra Petra Pellegriniho. Poslanci si ďalej na schôdzi utvoria kluby, rozhodnú o výboroch a ich predsedoch.