Domáce Politika Top

Ústavnému súdu svitá na lepšie časy. Čaputová vymenovala zvyšných ústavných sudcov

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Prezidentka Zuzana Čaputová to dobojovala a dá sa povedať, že do úspešného konca. Zavŕšila niekoľkomesačnú ságu okolo voľby kandidátov na ústavných sudcov. Dnes vymenovala zvyšných šiestich uchádzačov. V hre bolo až 15 nominantov. Do kresla ústavného sudcu sa posadia: Ladislav Duditš, Libor Duľa, Rastislav Kaššák, Miloš Maďar, Peter Straka a Martin Vernarský.

 

Prezidentka Zuzana Čaputová počas svojho príhovoru zdôraznila, že dôkladne zvažovala a posudzovala schopnosti každého z kandidátov. Tiež prihliadla na hlasy, ktoré získali jednotliví uchádzači od poslancov v parlamente. Prihovorila sa k novozvoleným sudcom. ,,S plnou dôverou som vám dnes odovzdala menovacie dekréty a verím, že prispejete k spravodlivosti a dôvere v súdnu moc. Slovensko dnes viac, ako kedykoľvek pred tým, potrebuje počuť hlas múdrych a ctihodných sudcov a sudkýň. Pomôžte aj vy vrátiť vašej profesii najvyššiu úctu a dôstojnosť. Naša spoločnosť to veľmi potrebuje,” povedala Čaputová.

 

Dôkaz najväčšieho zlyhania

Čaputová sa vyjadrila aj k prípadu sudcov podozrivých z ovplyvňovania rozsudkov. ,,Ak sa potvrdia podozrenia, o ktorých v posledných dňoch čítame, bude to dôkaz najväčšieho zlyhania, aké sa v justícii môže vyskytnúť. Zároveň to bude jasná výzva pre súdnu moc na jej sebauzdravenie.”

Hlava štátu sa prihovorila k samotným občanom. ,,Viem, že s pribúdajúcimi správami o ovplyvňovaní sudcov, prokurátorov a policajtov máte veľa dôvodov na sklamanie. Chcem vás požiadať, aby sme pri volaní po spravodlivosti boli aj my spravodliví. Aby sme zlyhania jednotlivcov neprenášali na celý justičný stav. Aby sme rozlišovali, nezovšeobecňovali a ak sa dá, dôverovali,” uzavrela.

 

Novozvolení ústavní sudcovia. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Súhlasil s prezidentkou

Predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD) súhlasil s príhovorom prezidentky. Dodal, že má rovnaký názor na to, že justíciu treba očistiť. ,,Sudcovský stav musí nájsť v sebe mechanizmy, aby sa dokázal samoočisťovať, keďže je nezávislý a oddelený od moci výkonnej a parlamentnej. A je na nich, aby našli v sebe silu a odvahu vyzliecť z talára tých, ktorí poškodzujú dobré meno justície a ktorí znižujú dôveru v slovenské súdnictvo,” povedal Pellegrini.

Šéf parlamentu Andrej Danko (SNS) je rád, že Ústavný súd je už kompletne funkčný, ,,že má kompletné zloženie sudcov, že sa dá bojovať so všetkými podaniami, rozhodnúť o nich a že nehrozia žiadne prieťahy, ktoré by ohrozovali ľudí”.

Z každého súdka troška

Šéf rezortu spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) po vymenovaní zvyšných ústavných sudcov povedal, že výber považuje za ,,z každého súdka troška”. Boli vybraní advokáti, sudcovia aj ľudia z akademickej obce. S menami je spokojný.

 

Novozvolení ústavní sudcovia

Na svoje vymenovanie reagovali aj samotní teraz už ústavní sudcovia. ,,Ja si myslím, že našou úlohou je, aby sme teraz ukázali verejnosti, že dôveru, ktorú sme dostali od prezidentky , si zaslúžime, a že naozaj budeme konať tak, ako sme sľúbili,” povedal Ladislav Duditš.

Novozvolený ústavný sudca Libor Duľa reagoval na podozrenia v justícii. ,,Tie tiene sú hrôzostrašné, ale ten príbeh sa nemôže odohrávať len v mediálnom priestore, takže uvidíme, čo z toho vyjde oficiálne. Ak sa z nich čo i len časť potvrdí, je to naozaj veľké memento, a bude to mať ťažké následky. Domnievam sa, že tieto problémy nezasahujú len justíciu, zasahujú celú sféru výkonu verejnej moci, a v konečnom dôsledku aj celú spoločnosť, a každý občan bude musieť začať aj sám od seba.”

Na podozrenia v justícii reagoval aj Rastislav Kaššák. ,,Tie informácie, ktoré vyplynuli v posledných týždňoch, najmä čo sa týka Threemy, sú veľmi závažné, a dokonca osobne si myslím, že ak by sa potvrdili, tak sú tam vážne podozrenia dokonca trestného činu.”

 

Už nebude zastupovať Černáka

Miloš Maďar sa vyjadril po svojom vymenovaní k zastávaniu pozície advokáta bývalého mafiánskeho bossa Mikuláša Černáka. Keďže Maďara prezidentka vymenovala za ústavného sudcu, Černák nemá právnika. Maďar sa vyjadril aj k tomu, kto bude teda Černáka namiesto neho zastupovať. ,,To je ešte stále otvorená otázka, nie je to vyriešené k dnešnému dňu.”

To, že sa Peter Straka stane novým ústavným sudcom sa dozvedel pred dvomi dňami. Podľa neho je to príjemný pocit. Na otázku, či už to stihol osláviť, odpovedal úsmevne. ,,Zatiaľ rozdýchavam.” Vyjadril sa tiež k aktuálnym podozreniam v justícii. ,,Podľa môjho názoru je to veľmi nepríjemná záležitosť pre demokraciu.”

Martin Vernarský pôsobil na Ústavnom súde ako externý poradca na Ústavnom súde. Ako novozvolený ústavný sudca je pripravený na prácu a veľké množstvo spisov. ,,Myslím si, že áno, pretože aj predchádzajúce obsadenie Ústavného súdu bolo konfrontované s množstvom spisov, takže tomu tlaku sme boli vystavení aj predtým, nie je to pre mňa nič nové.”

Predsedovi Ústavnému súdu Ivanovi Fiačanovi padol po vymenovaní zvyšných ústavných sudcov doslova kameň zo srdca. ,,Plný počet ústavných sudcov je nevyhnutný, aby tá ochrana ústavnosti v Slovenskej republike bola zachovaná.” Dodal, že budúci týždeň v stredu budú musieť schváliť interné dokumenty súdu a najmä rozvrh práce.

 

Veľká priorita

Parlament naposledy vyberal zvyšných kandidátov 25. septembra. Volili ich verejne a to mohlo byť zrejme hnacím motorom zákonodarcov. Odvtedy prezidentka Zuzana Čaputová avizovala, že výber vhodných sudcov poriadne zváži. ,,Čakali sme mesiace, nechcem to unáhliť a urobiť to za jeden alebo dva dni. Ale určite to nebudem odkladať, je to veľká priorita,” zdôraznila pred časom hlava štátu.

Čaputová mala na výber

Kandidáti na ústavných sudcov.

Fico sem, Fico tam

Voľba kandidátov na ústavných sudcov sa tiahla už od minulého roka a Národná rada za ten čas absolvovala päť pokusov. Vybrať vhodných kandidátov trvalo poslancom neuveriteľných 262 dní. Začalo to vyhlásením šéfa parlamentu a SNS Andreja Danka, ktorý určil prvý termín na podávanie návrhov do 7. januára 2019. Ak by sme mali spočítať dni od jeho vystúpenia, tie by sa ešte navýšili.

Počas volieb pútali pozornosť bývalí či súčasní politici. Vo voľbách sa objavili expremiér a šéf Smeru-SD Robert Fico, obe štátne tajomníčky rezortu spravodlivosti – Edita Pfundtner a dnes už bývalá štátna tajomníčka Monika Jankovská. O dôveru poslancov sa uchádzal tiež poslanec Peter Kresák, či exšéf strany Sieť Radoslav Procházka.

Prečítajte si, ako vyzerali všetky voľby kandidátov na ústavných sudcov a ich výsledky.

 

Fico počas volieb pútal najväčšiu pozornosť. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Sudcovia sú potrební

Zvoliť a vymenovať ústavných sudcov bolo viac než potrebné. Na Ústavnom súde bolo po vymenovaní aspoň troch ústavných sudcov vtedajším prezidentom Andrejom Kiskom stále iba sedem sudcov z 13. To bola len minimálna potrebná hranica. Súd bol tesne uznášaniaschopný.

Navyše sa na súde stále zvyšuje počet doručených podaní. V dôsledku neúplného pléna je podľa posledných informácií nevybavených takmer 1 400 podaní. Z tohto počtu je v 30 prípadoch príslušné na rozhodovanie plénum Ústavného súdu. Nepriradených spisov je takmer 1 000, teda nemajú prideleného sudcu spravodajcu.

Ústavný súd nie je plne funkčný už od polovice februára. Vtedy sa skončilo funkčné obdobie deviatim sudcom.

 

Galéria
Nový ústavný sudca Ladislav Duditš. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Nový ústavný sudca Libor Duľa. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Nový ústavný sudca Rastislav Kaššák. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Nový ústavný sudca Miloš Maďar. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Nový ústavný sudca Peter Straka. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Nový ústavný sudca Martin Vernarský. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: archív
Peter Pellegrini v minulosti Blahu za jeho výroky skritizoval. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Andrej Danko – Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Gál bol s dnešným vymenovaným spokojný. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Kiska pred časom vymenoval troch ústavných sudcov – Ivana Fiačana, Ľuboša Szigetiho a Petra Molnára. Zároveň z nich vymenoval ako predsedu súdu Fiačana a podpredsedu Szigetiho. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Každý kandidát na sudcu si prešiel vypočúvaním pred ústavnoprávnym výborom. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
Poslanci absolvovali až päť volieb kandidátov na ústavných sudcov. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
navigate_before
navigate_next