Domáce Spoločnosť

Ústavnoprávny výbor eviduje jedného kandidáta na šéfa ÚŠP. Čas na nominácie je do piatka

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Ústavnoprávny výbor Národnej rady (NR) SR zatiaľ oficiálne eviduje jedného kandidáta na špeciálneho prokurátora, a to advokáta a exministra Daniela Lipšica. Pre TASR to potvrdil predseda výboru Milan Vetrák (OĽANO). Nominácie sa môžu podávať do piatka (8. 1.). Kandidovať za šéfa Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) má aj prokurátor ÚŠP Peter Kysel. Nominuje ho Rada prokurátorov SR.

 

Špeciálneho prokurátora majú poslanci voliť na schôdzi, ktorá sa začína 26. januára. Kandidáti budú musieť prejsť verejným vypočutím v ústavnoprávnom výbore. Lipšica navrhol do funkcie dekan Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Eduard Burda.

Uchádzačov môžu navrhovať poslanci NR SR, minister spravodlivosti, verejný ochranca práv, generálny prokurátor, Rada prokurátorov SR, profesijná organizácia právnikov i právnické fakulty a Ústav štátu a práva Slovenskej akadémie vied (SAV).

Špeciálneho prokurátora volí a odvoláva parlament. Jeho funkčné obdobie je sedem rokov. Národná rada SR bude voliť nového šéfa ÚŠP po tom, ako sa obvinený Dušan Kováčik vzdal tejto funkcie.