Domáce Politika Spoločnosť Kauzy

Ústavný súd posudzuje žiadosť o väzbu sudcov. Otázkou sú ústavnoprávne dôvody

Zdroj: TASR / František Iván

KOŠICE – Ústavný súd (ÚS) SR sa vo štvrtok na neverejnom zasadnutí zaoberá žiadosťou generálneho prokurátora o súhlas na vzatie do väzby 13 sudcov, ktorých v stredu (11. 3.) polícia zadržala a sú obvinení z korupčných trestných činov v súvislosti s Threemou Mariana Kočnera. Polícia postupne na ÚS priváža a odváža zadržaných sudcov, ktorí sa podľa zákona majú možnosť k žiadosti vyjadriť.

 

Pred bránou ÚS, kadiaľ vchádzajú a vychádzajú autá, sa zhromaždili novinári. Po odchode z budovy ÚS sa vyjadril Martin Berec, právny zástupca jednej zo zadržaných sudkýň Denisy Cvikovej. “Z nášho pohľadu si prokuratúra nesplnila svoju povinnosť tým, že nepredložila žiadny ústavnoprávny dôvod na danie súhlasu na vzatie do väzby sudcu,” uviedol. “Pán predseda Ústavného súdu (Ivan Fiačan) to jasne proklamoval už pred výsluchom pani doktorky (Denisy C.), že ich nezaujíma ani tak samotný skutok ako ústavnoprávne dôvody takéhoto zásahu do nezávislosti súdnictva, zásahu do osobného stavu jednotlivca. Čiže ide o ústavnoprávne dôvody a tieto, myslím si, že prokuratúra vo svojom návrhu nepredložila,” skonštatoval Berec.

Zadržaní sudcovia sa striedajú na ÚS zhruba po polhodine. Informácia o rozhodnutí ÚS sa očakáva v neskorých popoludňajších či podvečerných hodinách.

Policajti z Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) zadržali v stredu ráno 13 sudcov. Obvinenia padli z trestných činov korupcie, zasahovania do nezávislosti súdu a marenia spravodlivosti. Medzi zadržanými sú okrem 13 sudcov aj jedna bývalá sudkyňa, jedna správkyňa konkurznej podstaty, jedna advokátka a dve civilné osoby. Akciu vykonávala skupina Hmla, ktorá vyšetruje sudcov z Threemy Mariana Kočnera. Zadržaných sudcov po stredajších výsluchoch na NAKA v Nitre previezli do Košíc, kde sídli ÚS, ktorý musí zo zákona povoliť väzobné stíhanie sudcov.