Domáce Kauzy Top

Ústavný súd rozhodol. Súhlasí s väzbou pre niektorých sudcov z Kočnerovej Threemy

Zdroj: TASR / Henrich Mišovič

KOŠICE – Justíciou otriasa poriadna búrka. Krátko pred pol jedenástou večer predseda Ústavného súdu Ivan Fiačan prehovoril a oznámil Slovensku rozhodnutie, ku ktorému plénum sudcov dospelo. Na tlačovej besede povedal, že súhlasia s väzbou pre piatich z trinástich obvinených sudcov. Obvinenie ostáva všetkým. Posledné slovo však má v tomto prípade Špecializovaný trestný súd, ktorý by mal o väzbe rozhodovať cez víkend. Hovoriť však môže len o sudcoch, ktorých väzobné stíhanie predtým odobril Ústavný súd. 

 

Nie je pritom jasné, o ktorých sudcov ide. Predseda Ústavného súdu Ivan Fiačan ich nemenoval. Podľa neho je pri každom sudcovi iná dôkazná situácia. „Neposudzujeme svedeckú výpoveď, posudzujeme len žiadosť generálneho prokurátora v ústavnoprávnej rovine,“ dodal Fiačan. Podľa neho na väzobné stíhanie ôsmich sudcov neboli splnené ústavnoprávne podmienky. Sudcovia Ústavného súdu o uznesení rozhodovali v tajom hlasovaní do neskorého večera.

Plénum hlasovalo v plnom zložení. Fiačan na tlačovej besede oznámil, že niektorí sudcovia na úvod priznali možnú zaujatosť. Napriek tomu však nikto nebol vylúčený. Hlasoval teda aj sudca Mojmír Mamojka, ktorý mal byť v blízkom kontakte s Marianom Kočnerom. Mamojka sa spomína aj v motákoch, ktoré z väzby posielal obžalovaný Kočner. Fiačan povedal, že zvažuje voči nemu podanie disciplinárneho návrhu.

Polícia predstaviteľov justície zadržala a obvinila ešte včera, počas akcie s názvom Búrka. Na vyšetrovaní ich skutkov už od leta pracoval vyšetrovací tím s názvom Hmla. Ten pracoval aj so správami z aplikácie Threema z mobilu Mariana Kočnera. Aj toho včera obvinili z podplácania sudcov.