Domáce Politika Spoločnosť Top

Poslanci poznačili Ústavný súd. Z ich roztopašnosti sa bude ešte dlho spamätávať

Zdroj: ustavnysud.sk

BRATISLAVA – Ústavný súd už nejaký ten čas funguje konečne v plnom režime. Situácia predtým však bola veľmi zlá. Sudcom sa na stole kopilo počet doručených podaní a, samozrejme, stúpal aj počet tých nevybavených. Plénum nemohlo rozhodovať. Veci sa ale pohli dopredu, keď vtedajší prezident Andrej Kiska vymenoval aspoň niektorých sudcov. No a po nástupe novej prezidentky Zuzany Čaputovej je inštitúcia už plne funkčná.

 

Prvá voľba kandidátov na ústavných sudcov prebiehala presne pred rokom. Ústavný súd však funguje v plnom režime iba od októbra. Dôvodom boli mesiace sa ťahajúce problémy a nekonečné obštrukcie poslancov, ktoré výber sprevádzali. Podľa predsedu súdu Ivana Fiačana mu potrvá minimálne dva roky, kým dobehne sklz, ktorý nastal opakovaným nezvolením potrebného počtu sudcov. Pozrite sa, ako vyzerá stav na Ústavnom súde po vymenovaní troch a neskôr aj zvyšných chýbajúcich ústavných sudcov. Štatistiky sú za obdobie od 1. januára do 10. decembra minulého roku.

Počet doručených podaní 2 240

  • od vymenovania nových 3 sudcov (17. 04. 2019)                               1 074  (7 z 13 sudcov)
  • od vymenovania nových 6 sudcov (10. 10. 2019 – 10. 12. 2019)      472    (13 z 13 sudcov)

Počet vybavených podaní 1 453

  • od vymenovania nových 3 sudcov          552        (7 z 13 sudcov)
  • od vymenovania nových 6 sudcov          417        (13 z 13 sudcov)

Nevybavených podaní je celkovo 1 451. Z tohto počtu je v 38 prípadoch príslušné na rozhodovanie plénum Ústavného súdu. Plne funčkný Ústavný súd dokázal za dva mesiace vybaviť až 417 podaní, čo znamená, že situácia sa konečne pohla k lepšiemu.

Novinky

Dokonca sa veci pohli dopredu aj iným smerom. Po schválení nového spravovacieho a rokovacieho poriadku sa rozhodol predseda súdu prácu inštitúcie ešte viac zefektívniť. ,,Okrem iného sa v spravovacom a rokovacom poriadku upravila komunikácia Ústavného súdu s médiami, ktorú po novom zabezpečuje hovorca Ústavného súdu, inak predseda Ústavného súdu, predseda príslušného senátu alebo ním poverený sudca, spravidla sudca spravodajca,” informoval Fiačan.

 

Ústavný súd po novom komunikuje inak. Zdroj: TASR

Beh na dlhé trate

Ústavný súd nefungoval úž od polovice februára 2019. Vtedy sa skončilo funkčné obdobie deviatim sudcom. Na súde tak istý čas pôsobili len štyria sudcovia z 13 – Jana Baricová, Jana Laššáková, Mojmír Mamojka a Miroslav Duriš. Funkčné obdobie sa skončilo predsedníčke a sudkyni Ivette Macejkovej, podpredsedovi Milanovi Ľalíkovi, Petrovi Brňákovi, predsedníčke senátu Ľudmile Gajdošíkovej, Sergejovi Kohutovi, predsedovi senátu Lajosovi Mészárosovi, predsedníčke senátu Marianne Mochnáčovej, Ladislavovi Oroszovi a predsedovi senátu Rudolfovi Tkáčikovi. V dôsledku neúplného súdu sa enormne kopilo množstvo nevybavených podaní.

Po tom, čo na súde zostali štyria sudcovia, bol na rade parlament. Ten mal podľa ideálneho scenára vybrať 18 kandidátov na ústavných sudcov. Z nich mala potom hlava štátu vymenovať deviatich sudcov, aby bol súd zase kompletný. To sa za čias prezidenta Andreja Kisku nepodarilo. Zákonodarcovia nevedeli zvoliť potrebný počet uchádzačov. Kiska sa tak rozhodol vymenovať aspoň troch ústavných sudcov – Ivana Fiačana, Ľuboša Szigetiho a Petra Molnára – aby mal súd funkčné sedemčlenné plénum. Zároveň z nich vymenoval ako predsedu Ústavného súdu Ivana Fiačana a podpredsedu Ľuboša Szigetiho.

Istý čas tak Ústavný súd fungoval so siedmimi sudcami. Poslancom sa podarilo dovoliť potrebný počet kandidátov až v piatej voľbe 25. septembra. Medzi tým miesto v prezidentskom paláci zaujala Zuzana Čaputová, ktorá mala za úlohu vybrať a vymenovať zvyšných šiestich uchádzačov na posty ústavných sudcov. Stalo sa tak v októbri, kedy vymenovala – Ladislava Duditša, Libora Duľu, Rastislava Kaššáka, Miloša Maďara, Petra Straku a Martina Vernarského.

 

Čaputová vymenovala zvyšných ústavných sudcov. Na zábere s Ladislavom Duditšom. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Sudcovia na Ústavnom súde

  • Jana Baricová (65)
  • Ladislav Duditš (51)
  • Libor Duľa (53)
  • Miroslav Duriš (53)
  • Ivan Fiačan (50) predseda ÚS
  • Rastislav Kaššák (42)
  • Jana Laššáková (67)
  • Miloš Maďar (41)
  • Mojmír Mamojka (69)
  • Peter Molnár (45)
  • Peter Straka (51)
  • Ľuboš Szigeti (60) – podpredseda ÚS
  • Martin Vernarský (42)

Napriek tomu, že je Ústavný súd plne funkčný, musí riešiť ďalšie problémy. Ústavný sudca Mojmír Mamojka totiž môže čeliť disciplinárnemu konaniu. Svedok v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka Peter Tóth ho totiž spomenul vo svojej svedeckej výpovedi. Údajne Mamojku navštívil v súvislosti s väzobným stíhaním Mariana Kočnera, ktorý mal pre sudcu odkaz v obálke. Mamojka akékoľvek stretnutie s Tóthom vylúčil. „Žiadosť predsedu Ústavného súdu Slovenskej republiky Ivana Fiačana o vyjadrenie k medializovaným skutočnostiam už bola sudcovi Mojmírovi Mamojkovi doručená. Predseda súdu čaká na vyjadrenie dotknutého sudcu a preveruje všetky relevantné skutočnosti týkajúce sa tejto veci,“ uviedla riaditeľka tlačového odboru Ústavného súdu Martina Ferencová.

 

Predseda súdu Fiačan. Zdroj: TASR / Pavol Zachar

Mohlo by vás zaujímať:

 

Galéria
Ústavný súd je konečne plne funkčný. Zdroj: ustavnysud.sk
Kandidáti absolvovali verejné vypočúvanie. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
Poslanci volili kandidátov niekoľkokrát. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Fico pútal počas prvej voľby najväčšu pozornosť. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
navigate_before
navigate_next