Spoločnosť Politika Zahraničné

Utečenecký tábor na ostrove Lesbos zachvátili požiare

Zdroj: TASR / AP

ATÉNY – Niekoľko veľkých požiarov vypuklo v noci z utorka na stredu vo vnútri a okolí preplneného utečeneckého tábora Moria na gréckom ostrove Lesbos. S odvolaním sa na tamojšie médiá o tom informovala agentúra DPA.

 

Podľa gréckej verejnoprávnej televíznej a rozhlasovej stanice ERT úrady evakuovali z tábora väčšinu ľudí, keďže bol takmer úplne v plameňoch, píše DPA. Oheň rozdúchaval silný vietor dosahujúci rýchlosť až 60 kilometrov za hodinu. Podľa pracovníkov humanitárnych organizácií a dobrovoľníkov nachádzajúcich sa na mieste požiaru plamene a dym znemožnili použiť k evakuácii niektoré únikové cesty.

Príčina požiarov zatiaľ nie je známa. Niektorí obyvatelia tábora však hovorili o podpaľačstve ostrovanov. Iné správy naopak uviedli, že migranti sami zakladali požiare a následne bránili hasičom v ich práci. S veľkým lesným požiarom na ostrove bojujú bezpečnostné zložky od utorňajšieho večera aj približne 25 kilometrov severozápadne od tábora Moria.

Prechodný domov pre tisícky ľudí

Tábor Moria je prechodným domovom pre viac ako 12.000 ľudí, čo štvornásobne prevyšuje jeho kapacitu. Stredisko je častým terčom kritiky ľudskoprávnych organizácii, ktoré varujú, že kvôli zlým podmienkam v zariadení je nemožné dodržiavať bezpečné odstupy a základné hygienické opatrenia. Na zariadenie bola minulý týždeň uvalená karanténa po tom, čo bola potvrdená nákaza novým koronavírusom u 40-ročného žiadateľa o azyl.

V utorok úrady v tábore Moria evidovali 35 prípadov ochorenia COVID-19, čím sa počet infikovaných od pondelka zdvojnásobil. V pondelok Grécka vláda uviedla, že uvalila karanténu na ďalšie tri zariadenia pre migrantov v oblasti Atén.