Útočníka na synagógu v meste Halle odsúdili na doživotie. Svoje činy neoľutoval

MAGDEBURG – Na doživotný trest odňatia slobody odsúdil v pondelok súd v Nemecku pravicového extrémistu, ktorý vlani v októbri po nevydarenom útoku na synagógu v meste Halle zastrelil dvoch ľudí. Informovala o tom agentúra AFP.

 

Útočník Stephan Balliet (28) sa 9. októbra 2019, na židovský sviatok Jom kipur, pokúsil vo východonemeckom meste Halle zaútočiť na synagógu. Podľa prokuratúry bolo jeho cieľom zastreliť čo najviac z 52 ľudí, ktorí sa tam v tom čase nachádzali. Dvere na synagóge však mali závoru a preto sa mu nepodarilo dostať dovnútra. Pri úteku z miesta činu však zastrelil dvoch ľudí: 40-ročnú ženu a v predajni s kebabom 20-ročného muža. Viacerých ľudí tiež zranil. Svoj čin streamoval naživo cez internet. Polícia ho zadržala o hodinu a pol neskôr približne 50 kilometrov od Halle.

Muž sa neskôr k týmto činom priznal a v pondelok 21. decembra ho súd odsúdil za dvojnásobnú vraždu a pokus o vraždu. Ide o jeden z najhorším antisemitským útokom v Nemecku od čias druhej svetovej vojny, píše AFP.

Počas súdneho procesu, ktorý sa začal 21. júla, útočník otvorene popieral holokaust, čo je v Nemecku trestným činom. Svoje činy na súde neoľutoval a vyjadril sa, že “útok na synagógu nebol chybou, oni sú moji nepriatelia,” píše AFP. Agentúra AP pripomína, že za usmrtenie okoloidúcej ženy sa ospravedlnil, pretože podľa vlastných slov “nechcel zabíjať belochov”.

Viac o téme: atisemitský útok, doživotie, dvojnásobná vražda, odsúdenie, Stephan Balliet, streľba, súdny proces, synagóga, trestný čin, útočník

Súvisiace články