Zahraničné Top

Útoky v Bruseli rozvášnili v Británii debatu o referende o zotrvaní v EÚ

LONDÝN – Krvavý útok islamských extrémistov v Belgicku vyvolal v Británii intenzívnu diskusiu o tom, či by Spojené kráľovstvo bolo bezpečnejšie, keby v júnovom referende odsúhlasilo svoj odchod z Európskej únie. Informovala o tom dnes tlačová agentúra AP.

Oba tábory v debate o blížiacom sa referende vypísanom na 23. júna tvrdia, že útoky na letisku a na stanici metra v Bruseli posilnia ich postoje. Predstavitelia britských tajných služieb a vysokopostavení politici sú v otázke bezpečnosti názorovo rozdelení – bývalý šéf tajnej služby MI6 Richard Dearlove tvrdí, že po odchode Británie z EÚ bude krajina bezpečnejšia. Dearlove dodáva, že odchod z únie oslobodí Britániu od európskych pravidiel platných pre “slobodu pohybu” a poskytne Británii väčšiu kontrolu nad situáciou.

Riaditeľ európskeho policajného úradu Europol Rob Wainwright však dnes vyhlásil, že po odchode z EÚ bude Británia zraniteľnejšia, lebo už nebude mať prístup k systémom na výmenu spravodajských informácií. Táto téma rozdeľuje takisto členov kabinetu premiéra Davida Camerona.