Regióny Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Domáce Spoločnosť Top

Utrhnutý most, mestský úrad pod vodou. Počasie komplikuje situáciu na celom Slovensku

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA (TASR/SITA/Petra Hollá) – Dážď neutícha a spôsobuje čoraz väčšie problémy na celom Slovensku. Na viacerých miestach sú vyhlásené druhé, ba až tretie stupne povodňovej aktivity. Inde naopak bojujú s odstraňovaním následkov po nočnej víchrici. Viaceré domácnosti sú bez elektriny.

 

Nekončiace suchá vystriedali lejaky a intenzívne dažde. Ešte nedávno presušené pôdy sú tak teraz presiaknuté vodou a ďalšiu už nestíhajú prijímať. Neutíchajúce dažde spôsobujú aj to, že hladiny vodných tokov začali nekontrolovateľne stúpať. Na viacerých miestach vyhlásil Slovenský hydrometeorologický ústav tretí stupeň povodňovej aktivity, či hydrologické výstrahy 3. stupňa. V Dobšinej, kde bol vyhlásený 2. stupeň povodňovej aktivity, rozbúrená voda strhla most na betónových pilieroch.

„Slúžil ako prístupová cesta k jednej nehnuteľnosti. Okrem toho podmýva cestu vyše mesta v lokalite Ľudová záhrada, preto sme vyhlásili druhý stupeň povodňovej aktivity,“ uviedla Krížová z Mestského úradu. Dodala, že okolo 11. hodiny v meste prestalo pršať, vysoký stav vody však pretrváva. „Už nemá stúpajúcu tendenciu, ale zatiaľ ani neklesá,“ povedala Krížová.

Na Liptove je tretí povodňový stupeň

Šesť obcí okresu Liptovský Mikuláš vyhlásilo 3. stupeň povodňovej aktivity. Ide o obce Liptovské Kľačany, Ľubeľa, Lazisko, Svätý Kríž, Liptovský Ján a Demänovská dolina. Podľa riaditeľky Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Liptovskom Mikuláši Evy Krajčiovej bola veľmi zlá situácia najmä v posledných dvoch menovaných obciach, vytopilo tam viaceré objekty a hrozilo vyliatie potoka. „Mali sme problém s povodňami, niekde to pretrváva, ale situácia je už lepšia ako v dopoludňajších hodinách, voda upadá,“ povedala pre agentúru SITA s tým, že situáciu tam budú sledovať aj naďalej, keďže meteorológovia znova hlásia dážď.

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal dnes v skorých ranných hodinách hydrologické výstrahy pre dva okresy Žilinského kraja, a to Ružomberok a Liptovský Mikuláš. “Vzhľadom na očakávaný a pretrvávajúci trvalý dážď a nasýtenosť povodí je predpoklad vzostupu vodných hladín na tokoch,” varovali meteorológovia.

Zaplavený mestský úrad

V súčanosti je 1. stupeň povodňovej aktivity vyhlásený pre vodné toky Čierny Váh, Dovalovo, Východná, Hrabušice, Brezno, Jasenie, Banská Bystrica, Ružiná, Dobšiná, Behynce, Hnúšťa-Likier, Liptovský Hrádok, Liptovský Mikuláš, Kežmarok, Spišská Nová Ves, Kysak, Košice, Dubová, Bretka, Gemerská Ves, Liptovksý Hrádok, Hranovnica a Ždaňa. Druhý stupeň je vyhlásený na tokoch Zlatno, Plešivec, Poduchá, Svätý Kríž a Švedlár a 3. stupeň na tokoch Polomka, Čierny Váh a Stratená.

Viaceré vodné toky vykazujú zvýšenú povodňovú aktivitu. Zdroj: SHMÚ

Viaceré ulice v meste Hnúšťa v rimavskosobotskom okrese zaplavila v stredu voda v dôsledku intenzívnych zrážok počas posledných dní. Pod vodou bolo aj priestranstvo na Francisciho ulici pred budovou mestského úradu. „Môže za to predovšetkým nezodpovedné lesné hospodárstvo. Mesto v tomto roku vyčistilo všetky svoje kanalizačné zberače a splnilo si svoje povinnosti, avšak pri tomto prítoku sa viac robiť nedá,“ uviedol na sociálnej sieti primátor Roman Lebeda. Okrem Francisciho ulice bola podľa miestnych obyvateľov vodou najviac zasiahnutá Jilemnického ulica. Živel vytopil aj niektoré pivnice rodinných domov v meste.

Výdatné zrážky v Nízkych Tatrách

V neďalekej obci Rimavská Baňa síce zrážky podľa starostky Eleny Polóniovej zatiaľ nespôsobili žiadne škody ani problémy, v pohotovosti sú však miestni dobrovoľní hasiči. „Keďže sa už vyjasňuje, hádam to najhoršie máme za sebou,“ povedala starostka.

Meteorológovia zaregistrovali v uplynulých hodinách výdatné zrážky najmä v Nízkych Tatrách, Muránskej planine a vo východnom cípe Stolických vrchov, kde namerali za 24 hodín úhrn zrážok väčšinou 50 až 80 milimetrov. V Nízkych Tatrách ojedinele aj viac, na Magurke 90 a v Demänovskej doline – Jasná 101 milimetrov.

“Aktuálna vlna zrážok už ustáva, no od juhu až juhozápadu sa blíži ďalšia a je spojená s tlakovou nížou, ktorej stred sa bude v najbližších hodinách presúvať po frontálnom rozhraní ďalej na sever,” spresnil Slovenský hydrometeorologický ústav na sociálnej sieti. Najviac zrážok očakávajú meteorológovia na západnom Slovensku, no vyššie úhrny sa podľa nich opäť môžu vyskytnúť aj v okolí hôr na strednom Slovensku.

Domácnosti bez elektriny

Spoločnosť Východoslovenská distribučná (VSD) zaznamenala v noci na stredu na svojom distribučnom území, najmä v okrese Poprad, výpadky v distribúcii elektriny v niekoľkých stovkách domácností. „Dôvodom bol silný vietor na horách, kde je výstraha tretieho stupňa, ale takisto dážď, pre ktorý platí výstraha druhého stupňa. Tieto nepriaznivé poveternostné podmienky spôsobili, že na elektrické vedenia spadli stromy, potrhali vodiče a poškodili izolátory,“ informovala Andrea Forbergerová z VSD.

Celkovo bolo v najkritickejšom čase nezásobených približne 3 600 odberných miest. Pracovníci VSD okamžite začali s vymedzovaním porúch a do terénu nastúpili pohotovostné zložky, aby odstránili následky vplyvov počasia. „Najvážnejšiu poruchu z pohľadu obyvateľstva na napäťovej hladine NN – nízke napätie – sme zaznamenali v obci Malá Frankovka, kde došlo až k poškodeniu podperných bodov, teda stĺpov a vodičov. Niektoré vodiče totiž spadli až na cestu,“ upozornila Forbergerová.

Aktuálne sa podarilo obnoviť distribúciu elektriny do viac ako 82 percent odberných miest. V prípade zostávajúcich nezásobených častí obcí ako Tatranská Javorina, Lysá Poľana, Podspády a Ždiar, VSD intenzívne pracuje na obnovení dodávky elektriny. Pre silný vietor vyhlásili v noci na stredu v obci Ždiar mimoriadnu situáciu. Cesta I/66 smerom na Poľsko bola niekoľko hodín neprejazdná. Obyvatelia neďalekej Tatranskej Javoriny sú bez elektriny už od utorkového (12. 11.) večera.

Podľa SHMÚ by mali intenzívne zrážky ustáť na západnom Slovensku až večer, na strede a severe Slovenska nadránom. Zajtra by sa malo počasie zlepšiť a na väčšine územia by malo svietiť slnko.

Upršané počasie by mali vystriedať slnečné lúče. Zdroj: SHMÚ