Spoločnosť Kauzy Domáce Top

Uväznení slovenskí europoslanci prehovorili o teroristickom útoku v Štrasburgu

Zdroj: SITA / AP

BRATISLAVA – Teroristický útok v Štrasburgu opäť otriasol Európou. Streľba na Vianočných trhoch vyľudnila ulice inak rušného Štrasburgu a zavrela brány Európskeho parlamentu. Zisťovali sme ako prežívali dlhé hodiny europoslanci, ktorí v parlamente zostali z bezpečnostných dôvodov ,,uväznení”.

 

 

Vražedný útok, troch mŕtvych a desiatku zranených má na svedomí  29-ročný muž, ktorého polícia už prešetrovala v spojitosti s podozrením z vraždy. Už v minulosti bol za svoje činy odsúdený. Polícia ho teda považovala za potencionálne nebezpečnú osobu. Podľa medializovaných informácii útočníkov byt polícia prehľadala už v utorok. Našli v ňom množstvo výbušnín, granátov, ale aj zbraní. Útočníka však doteraz nenašli.

Prvé informácie o streľbe v uliciach Štrasburgu  sa poslanci Európskeho parlamentu dozvedeli z médii. ,,Nikto vtedy nepredpokladal, že je to také vážne,” povedala pre Glob.sk poslankyňa Európskeho parlamentu Anna Záborská. Brány parlamentu nečakane uzavreli po ôsmej hodine večer. Potom už nebolo možné parlament opustiť. ,,Prístup do garáže bol zatvorený a vstupné brány boli stiahnuté roletami. Bolo nám povedané, že parlament je uzavretý a nikto nemôže ísť von, pretože v centre Štrasburgu bol teroristický útok,” doplnila Záborská. ,,Uväznení” v parlamente zostali nielen poslanci, ale aj asistenti či politickí spolupracovníci. Podľa slov europoslankyne Záborskej sa počas dlhých hodín cítili všetci v parlamente bezpečne. ,,Nemyslím si, že sme boli v ohrození, pretože ak tam nikto nevnikol predtým, tak po tej ôsmej hodine sa tam už nikto nedostal, kto by nás ohrozoval. Cítili sme sa bezpečne,” ozrejmila Záborská s tým, že s evakuáciou parlamentu začali o tretej hodine ráno.

Europoslankyňa Anna Záborská sa medzi múrmi parlamentu cítila bezpečne. Zdroj: Glob.sk / Dávid Duducz

V parlamente si neplánovane pobudol aj europoslanec Branislav Škripek (OĽaNO), ktorý strávil v Európskom parlamente spolu s 300 poslancami celú noc. ,,Všetkých mrzelo, že v čase Vianoc sa opäť niečo takéto odohralo. Je to primitívne, keď útočník zoberie zbraň a strieľa do slabých a bezbranných ľudí,” skonštatoval poslanec Škripek. Podľa neho o zlyhaní bezpečnostných jednotiek nemožno hovoriť. Upozornil na rozsiahle kontroly, ktorým sa na vianočných trhoch musí podrobiť každý návštevník. ,,Vidím odhodlanie tajných služieb a aj ozbrojených zložiek, ktoré posilňujú ochranu v Štrasburgu. Útočník bol prefíkaný, keď na vianočných trhoch prešiel so zbraňou okolo kontroly,” dodal Škripek.

Niektorým poslancom sa podarilo opustiť brány Európskeho parlamentu ešte pred jeho uzavretím. Toto šťastie mala aj europoslankyňa Monika Flašíková-Beňová (Smer-SD), ktorá spolu s jej kolegom Józsefom Nagym (Most-Híd), opustila budovu parlamentu desať minút pred jeho uzavretím. ,,Keď sme o ôsmej opúšťali parlament netušili sme čo sa v uliciach odohráva. Kolegovia mi písali, že sa z parlamentu nevedia dostať a až o tretej ráno ich pustili,” ozrejmila Beňová. Nečinnosti bezpečnostných zložiek europoslankyňa nerozumie. ,,Bezpečnostné zložky Francúzska vedia o tom, že tu majú takýchto ľudí, ktorí sa zradikalizovali a nie je ich až také množstvo, aby ich práve v takýchto obdobiach ako sú rôzne sviatky či vianočné trhy nevedeli lepšie monitorovať. Nerozumiem tomu celkom,” zamyslela sa  europoslankyňa Beňová.

Monika Flašíková-Beňová nezostala v Európskom parlamente uväznená celú noc. TASR – Andrej Galica

Hodiny tŕpnuť medzi múrmi Európskeho parlamentu nemusel ani europoslanec a predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík. Ten taktiež krátko po ôsmej hodine večer opustil parlament a smeroval priamo do centra mesta na večeru. ,,Je to zvláštny pocit byť 300 metrov od miesta, kde sa práve v tom čase zabíja. Štrasburgské Vianočné trhy sú nielen jedny z najväčších, ale aj si organizátori dávajú veľmi záležať na pokojnej a príjemnej atmosfére. Tu začať strielať do ľudí považujem za obzvlášť zákerné. Pribuzným obetí vyslovujem úprimnú sústrasť,” povedal pre Glob.sk Richard Sulík.

Budovu parlamentu opustil predseda strany SaS Richard Sulík tesne pred jej uzavretím. Zdroj: TASR / Michal Svítok