Spoločnosť Koronavírus Domáce Kultúra Top

Uvoľňovanie opatrení prospieva aj kultúre. Kúpou knihy podporíte svetový deň

Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Dobrá správa. Kultúra sa pomaly začína dostávať do starých koľají. Vďaka postupnému uvoľňovaniu opatrení sa otvárajú ďalšie obchody a malé kníhkupectvá. Kniha je práve v dnešných dňoch najlepším spoločníkom. 

 

Aj keď na veľké podujatia si budú musieť ľudia ešte nejaký ten čas počkať, prvá fáza uvoľňovania bezpečnostných opatrení v súvislosti s koronavírusom mnohých nadšencov umenia poteší. V rámci nej totiž môžu byť otvorené obchody do 300 m2. Prevádzky ale musia byť mimo nákupných centier a obchodných domov.

Navštíviť môžete:

  • obchody s kultúrnymi tovarmi
  • komerčné prevádzky poskytovateľov služieb kreatívneho priemyslu
  • hudobniny
  • antikvariáty
  • obchody s výtvarnými či inými umeleckými dielami
  • predajne ľudových remeselných výrobkov
  • dizajnérske či architektonické štúdiá
  • predajne s výtvarnými či hudobnými potrebami

 

Prvá fáza uvoľňovania priniesla aj do sveta kultúry radosť. Zdroj: pixabay.com

Pre milovníkov kníh

Následky koronavírusu zasiahli aj knižný priemysel. Ten sa z náročného obdobia tiež začína spamätávať. Pre verejnosť totiž môžu byť otvorené malé kníhkupectvá do 300 m2. Keďže je v dnešných dňoch kniha najlepším spoločníkom, otvorenie obchodov víta tiež ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO). ,,Otvorenie malých kníhkupectiev považujem za pozitívny krok, ktorý pomôže jednak samotným kníhkupectvám prekonať zlú ekonomickú situáciu, ale určite rovnako poteší aj milovníkov literatúry, ktorí si dlhší čas pre seba nemohli v jedinečnom prostredí kníhkupectva zadovážiť novú knihu,’’ dodala Milanová.

 

Kniha je v týchto časoch dobrým spoločníkom. Zdroj: pixabay.com

Svetový deň kníh inak

Dnes je Svetový deň kníh a autorských práv. Milovníci kníh si tak práve v tento deň prídu na svoje. Počas svetového dňa kníh zvyknú knižnice organizovať rôzne výstavy a zaujímavé akcie pre verejnosť. Súčasná kríza takéto dni otvorených dverí nedovoľuje, preto je pozitívnou správou aspoň otvorenie kníhkupectiev. Pripomeňte si tento významný deň kúpou dobrej knihy a hlavne buďte zodpovední. ,,Jedine tak sa nám spoločne podarí prekonať tieto neľahké časy a vrátiť sa čo najskôr do normálneho režimu,“ zdôraznila Milanová.

Rozmýšľali ste už nad tým, ako taký svetový deň vôbec vzniká? Tieto dni vyhlasujú organizácie UNESCO alebo OSN s cieľom osvety a informovania. Ako uvádza pre Glob.sk z Ústavu etnológie a sociálnej antropológie SAV Katarína Popelková, svetové dni využívajú neziskové organizácie na propagáciu tém, ktoré sú dôležité pre ľudstvo. ,,Spravidla sa viažu na dátumy spojené s dňami konkrétnych udalostí, napr. objavov, alebo s biografickými dátami historických osobností zviazaných s tou-ktorou problematikou,’’ uviedla Popelková.

Svetový deň kníh a autorských práv vyhlásilo konkrétne UNESCO. Chceli zaujať najmä mladú generáciu a vzbudiť u nej záujem o knihu. Kniha totiž ponúka nezabudnuteľné zážitky. ,,Hlavnou ideou tohto dňa je  pripomenúť verejnosti dôležitosť čítania a knihy ako nástrojov vzdelávania a zároveň vyjadriť uznanie knihovníckej a vydavateľskej oblasti, ale tiež upozorniť na problematiku právnej ochrany tvorcov literárnych diel,” uvádza časopis ITLib Centra vedecko-technických informácií. Okrem toho je aj spomienkou na literárnych velikánov ako William Shakespeare či Miguel de Cervantes Saavedra, ktorí presne v tento deň zomreli.

 

Svetový deň kníh je poctvou pre autorov kíh. Zdroj: pixabay.com

Bude lepšie

Prvá fáza uvoľňovania opatrení priniesla do kultúry aspoň akú-takú radosť. No lepšie časy ju čakajú v ďalších fázach. V druhej fáze sa otvoria niektoré detské kluby do 10 rokov a tiež budú dovolené bohoslužby a svadby podľa podmienok. V tretej fáze sa už budú otvárať aj múzeá, galérie, knižnice a výstavné siene.

Posledná fáza je zatiaľ akýsi nedosiahnuteľný sen, o ktorom je zatiaľ priskoro hovoriť. Ak však bude pandémia na ústupe, otvoria sa kiná a divadlá. Rovnako ľudí poteší aj povolenie k organizovaniu a konaniu hromadných podujatí.

 

Divadlá zostanú ešte nejaký čas bez divákov. Zdroj: pixabay.com

Mohlo by vás zaujímať: