Domáce Politika Top

Už 15 rokov je Slovensko členom EÚ. Čo nám vstup do Únie vlastne priniesol?

Slovensko vstúpilo do EÚ v roku 2004. Ilustračné foto: pixabay

BRATISLAVA – Uplynulo už 15 rokov odvtedy, čo Slovenská republika vstúpila do Európskej únie (EÚ). Spolu s ňou sa členom spoločenstva stalo aj ďalších deväť štátov. V súvislosti s blížiacimi sa voľbami do europarlamentu je veľmi aktuálna otázka, čo nám členstvo v EÚ vlastne prinieslo?

 

V stredu 1. mája si Slovenská republika pripomenula 15. výročie členstva v Európskej únii. Vstúpili sme do nej v čase, keď bol na čele našej vlády Mikuláš Dzurinda. Nebolo to prvýkrát, čo sa Únia rozširovala. V minulosti sa však nikdy nestalo, aby do spoločenstva vstúpilo desať krajín naraz a každá mala pritom veľmi odlišnú úroveň ekonomiky, ale aj inú kultúru a históriu.

Spolu so Slovenskom sa v roku 2004 stali členmi EÚ aj Estónsko, Lotyšsko, Litva, Poľsko, Česko, Maďarsko, Slovinsko, Malta a Cyprus. 

Zaujímavosťou je, že v každej kandidátskej krajine sa predtým odohrali referendá o vstupe. A práve Slováci ho podporili s najväčším počtom hlasov – 92 percent sa vyslovilo “za”.

Vyvstáva tak otázka, rozhodli sme správne? Čo nám členstvo v EÚ prinieslo?

Treba povedať, že Únia do našich životov zasahuje viac, ako si možno uvedomujeme. Zásadným prínosom nášho vstupu je fakt, že sme sa stali členmi spoločenstva vyspelých, demokratických štátov. Tiež nám to prinieslo viac bezpečia a stability. Zvýšila sa tiež prestíž Slovenska na medzinárodnej scéne.

Slovensko prijalo spoločnú európsku menu euro. Ilustračné foto: pixabay

Slobodné cestovanie

Asi najciteľnejším prínosom pre Slovákov je možnosť slobodne cestovať, študovať a pracovať, ale aj podnikať vo všetkých členských štátoch, pretože vstupom do Schengenského priestoru padli všetky hranice. Na prácu v rámci EÚ dokonca nepotrebujeme ani žiadne špeciálne pracovné povolenia. Zamestnanec zo Slovenska má tiež rovnaké práva ako obyvatelia daného štátu. Okrem toho vďaka nášmu členstvu v EÚ sme ľahšie získali bezvízový styk s mnohými krajinami vrátane USA a Kanady.

Ďalším prínosom je možnosť štúdia v zahraničí prostredníctvom programu Erasmus. V rámci neho vycestovalo do zahraničia za vzdelávaním už viac ako 40- tisíc vysokoškolákov. Erasmus však ponúka možnosti aj pre učiteľov a podnikateľov. Celkovo už tento program EÚ využilo až 108-tisíc Slovákov. 

Predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda  1. mája 2004 v Írsku, kde sa zúčastnil na oslavách doposiaľ najväčšieho rozšírenia Európskej únie v jej histórii. Zdroj: TASR/Vladimír Benko

Jednotná mena

Slovensko takisto prijalo spoločnú európsku menu euro. Začalo platiť 1. januára 2009. Prinieslo to výhody pri cestovaní – nie sme nútení si na každom hraničnom priechode zamieňať peniaze. Bankové operácie sú menej nákladné a takisto inflácia nižšia. Slovensko je aj konkurencieschopnejšie v porovnaní s ostatnými krajinami V4, ktoré euro zatiaľ odmietajú prijať.

Veľkou výhodou členstva v EÚ je tiež jednotný trh. Naše firmy tak nemajú problém s vývozom svojich výrobkov. Až 85 percent nášho exportu smeruje do Európy. Je to až trojnásobok v porovnaní s časom, keď sme ešte neboli súčasťou spoločenstva. Platí to však aj naopak – až 90 percent investícií k nám smerovalo z krajín Únie.

Na archívnej snímke slávnostné privítanie zahraničných študentov, ktorí strávili na Univerzite Komenského (UK) letný semester v Bratislave 12. februára 2018. Zroj: TASR/Dano Veselský

Zvýšili sa mzdy

Od vstupu do EÚ tiež Slovensko zaznamenalo najväčší hospodársky rast. Patríme dokonca k najrýchlejšie sa rozvíjajúcim krajinám v Únii. Nebývalý rast zaznamenal hrubý domáci produkt. Z 57 percent tesne po vstupe narástol do roku 2016 až na 77 percent. 

Práve vďaka európskej podpore sa zvyšuje rast hospodárstva a tiež stúpa počet pracovných miest. 

Dôležité však je, ako sa to odráža v peňaženkách Slovákov. Mzdy výrazne vzrástli a predbehli rast cien tovarov a služieb. Dnes si môžeme z platu dovoliť omnoho viac, ako v čase pred vstupom do EÚ.

Výhodou členstva je tiež možnosť Slovenska aktívne sa podieľať na európskej politike. A to aj prostredníctvom volieb do Európskeho parlamentu, ktoré sa konajú 25. mája.