Politika Zahraničné

Už ako dieťa sa ponáhľal. Len 33-ročný Kurz mieri už druhýkrát na čelo Rakúska

Na snímke bývalý rakúsky kancelár a líder ÖVP Sebastian Kurz vo volebnom sídle počas zverejnenia predbežných volebných odhadov, podľa ktorých by ÖVP mali získať 37 percent hlasov voličov v predčasných parlamentných voľbách. Vo Viedni 29. septembra 2019. Zdroj: TASR/AP

VIEDEŇ – Rakúska ľudová strana (ÖVP) na čele so Sebastianom Kurzom opäť vyhrala parlamentné voľby. Iba 33-ročného politika označujú médiá ako “Macrona Álp”. Po tom, ako jeho vláda v máji 2019 padla, sa môže opäť stať rakúskym kancelárom.

 

Kariéra mladej politickej hviezdy stúpala ako v zrýchlenom filme. Sebastian Kurz sa narodil 27. augusta 1986 vo Viedni ako syn učiteľky a inžiniera. V novej biografii od Judith Grohmannovej sa píše, že podľa jeho matky bol Sebastian Kurz “jemné bábätko”, ktoré prišlo na svet veľmi rýchlo. Aj inak bol budúci politik skôr rýchly. “Bolo to dieťa v predbiehacom pruhu,” píše Grohmannová. Už ako 10-mesačný sa naučil chodiť (na rozdiel od väčšiny detí, ktoré sa učia chodiť medzi 12-18. mesiacom). Ale to nie je všetko, už v jednom roku vedel rozprávať prvé súvislé vety, “čím zatienil mnohé iné deti”.

Už ako študent sa pripojil k mladej ÖVP a v roku 2009 sa stal viedenským spolkovým predsedom. Vo veku 24 rokov sa stal konzervatívny politik štátnym tajomníkom a prerušil štúdium práva, aby sa naplno venoval politike.

Na snímke priaznivci bývalého rakúskeho kancelára a lídra ÖVP Sebastiana Kurza. Zdroj: TASR/AP

Bezpríkladná cieľavedomosť

Kurzova kariéra strmo stúpala najmä kvôli jeho, na rakúske pomery, bezpríkladnej cieľavedomosti. Túžbu po moci veľmi rýchlo spozorovali aj jeho spolupracovníci. V ďalšom životopise jeden z členov strany uviedol, že Kurz chcel byť za každú cenu predsedom ÖVP už v roku 2009. “Bolo to pre neho veľmi dôležité a urobil pre to všetko,” uviedol zdroj. “Chyby robí len zriedkavo.”

Minister zahraničia ako 27-ročný

V marci 2014 sa mladý Kurz stáva bez akejkoľvek predošlej skúsenosti s medzinárodnou politikou ministrom zahraničia. V migračnej politike sa prejavil ako zástanca tvrdej línie. Kritizoval nemeckú “uvítaciu” politiku a zasadil sa o stanovenie hornej hranice pre utečencov v Rakúsku a tiež o uzavretie tzv. balkánskej cesty.

V roku 2017 Kurz prebral vedenie konzervatívnej ÖVP a ako šéf strany ju priviedol k rozpadu koalície so sociálnymi demokratmi (SPÖ). Stranu premenil na hnutie, ktoré sa celé točí okolo jeho osoby.

Táto stratégia mu vyšla a ÖVP na jeseň 2017 vyhrala parlamentné voľby.

Bývalý šéf FPÖ Heinz-Christian Strache. Zdroj: SITA/AP

Pád koalície

Jeho kariéru na chvíľku zastavil pád koalície s pravicovo populistickou Slobodnou stranou Rakúska (FPÖ). Vláda padla v máji, keď sa prevalila “aféra Ibiza”, do ktorej bol zapletený dnes už bývalý šéf FPÖ Heinz-Christian Strache. Kurzovi sa podarilo vyjsť z aféry bez škrabancov. Hoci sa na pár mesiacov musel vzdať postu kancelára, v nových voľbách, ktoré sa konali 29. septembra, jeho strana ešte posilnila a opäť s veľkým náskokom zvíťazila.

Na snímke bývalý rakúsky kancelár a líder ÖVP Sebastian Kurz odchádza s priateľkou Susanne Thierovou z volebnej miestnosti počas predčasných parlamentných volieb vo Viedni 29. septembra 2019. Zdroj: TASR/AP