Zahraničné Spoločnosť Top

Už dnes môžeme kontaktovať mimozemské civilizácie. Ľudstvo má na to techniku

Vedci tvrdia, že s pomocou silného laseru a veľkého teleskopu by sme mohli upútať mimozemské civilizácie. ilustračná fotografia (TASR/AP)

BRATISLAVA – Fanúšikovia UFO, ale aj mnohí vedci sú presvedčení o tom, že ľudstvo nie je vo vesmíre samé. S tým je spojená otázka, ako by sme mohli na mimozemskú civilizáciu kontaktovať. Jednou z možností je podľa odborníkov dostatočne silný laser a veľký teleskop.

Pátranie po mimozemských civilizáciách, či planétach, na ktorých by boli prírodné podmienky umožňujúce vznik života, patrí už nejaký čas k veľkým vedeckým výzvam. Existuje však aj iná možnosť. Naša civilizácia môže sama na seba upozorniť prípadné mimozemské inteligentné životné formy na svoju existenciu.

Ako by to mohlo fungovať, vysvetlili experti James Clark a Kerri Cahoy z Massachusetts Institute of Technology (MIT) v Cambridge v odbornom časopise The Astrophysical Journal. Zaujímavé je, že aj so súčasnou laserovou technikou už je možné vyslať do vesmíru lúč, ktorý by mohli mimozemské civilizácie zachytiť.

Najväčšia výzva

Veľkou výzvou pri tomto postupe je, vyvinúť taký intenzívny lúč, ktorý by „presvietil“ Slnko a putoval by tak ďalej k svojím možným príjemcom. Autori tvrdia, že je k tomu potrebný 2-megawattový infračervený laser v spojení s 30-metrovým teleskopom. Pri optimálnych podmienkach by sa mohol dať signál zachytiť aj v oblastiach vdialených od nás aj 20-tisíc svetelných rokov. To je 80 percent cesty do stredu našej galaxie – Mliečnej cesty.

Laser musí byť mimoriadne silný a teleskop veľmi veľký, ale to všetko je už možné v rámci súčasných existujúcich technológií. „Projekt by bol výzvou, ale nie nemožnou,“ uviedol Clark.

ESO má teleskop, USA zas laser

Európske južné observatórium ESO v čilských Andách prevádzkuje na astronomické pozorovania teleskop s priemerom 39 metrov. Americké vojenské letectvo (US Air Force) zas vyvinulo 1-megawattový laser, ktorý má ničiť nepriateľské rakety. Momentálne ale nie je v prevádzke. Pre predstavu: Laserové ukazovadlo je približne miliónkrát slabšie, ako laser, ktorý vedci navrhujú pre prípadný kontakt s mimozemšťanmi.

Satelity na obežnej dráhe Zeme by sa museli pred jeho žiarením chrániť, aby nedošlo k ich poškodeniu. K tomu všetkému môže byť táto technika využitá aj na komunikáciu, zdôrazňuje Clark. Prostredníctvom laseru je možné odoslať niekoľko desiatok znakov za sekundu do ďalekých oblastí vesmíru. V závislosti od vzdialenosti inej civilizácie by bol rozhovor zdĺhavejší.

I keď by sme narazili na mimozemskú civilizáciu pri najbližšej hviezde k Slnku, Proxime Centauri, prišla by od nej odpoveď k nám až o osem rokov. Proxima Centauri je totiž od nás vzdialená približne štyri svetelné roky. Pri civilizácii vzdialenej 500 svetelných rokov by odpoveď prišla o 1000 rokov.

Hawking bol skeptický

Clark pritom zdôraznil, že jeho projekt je „v základe štúdiou uskutočniteľnosti“. „Či je to dobrý nápad, je materiálom na diskusiu a pre ďalšie práce,“ dodal. Slávny astrofyzik Stephen Hawking bol napríklad počas svojho života skeptický k snahe o kontakt s inými civilizáciami. Vyjadril obavy, že by mohli prísť a zničiť nás.

Objavili sa aj iné názory

Pred dvoma rokmi dvaja iní vedci navrhli, aby ľudstvo pomocou laseru Zem ukrylo pred zvedavými mimozemšťanmi. David Kipping und Alex Teachey z Kolumbijskej univerzity v New Yorku vychádzali z predpokladu, že aj v ďalekom vesmíre môžu existovať astronómovia, ktorí podobne ako my pátrajú po inom živote.

Narážali na fakt, že planéta, ktorá práve prelieta pred svojou domovskou hviezdou, oslabí jej svetlo – respektíve zatieni jej časť. Podľa toho by mohli vzdialené mimozemské bytosti odhaliť existenciu našej planéty. Práve toto zatienenie chceli Kipping aTeachey vyvážiť špeciálne upraveným laserom a tak utajiť existenciu Zeme.