Domáce Šport Top

Už je to tu opäť. Šport sa musí od septembra pripraviť na tvrdé reštrikcie a obmedzenia. Štadióny budú prázdne.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí a hlavný hygienik Ján Mikas potvrdili ďalšie opatrenia ohľadom hromadných športových akcií. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

BRATISLAVA – Koronavírus, koronavírus, koronavírus. Všade kam sa pozriete. Všade sa o pandémii diskutuje, rozoberá sa z každej strany, pre COVID -19  sa prijímajú opatrenia, reštrikcie, rozhodnutia, zákazy.

 

Najskôr tu bola prvá vlna, teraz sa všetci obávajú, čo spôsobí tá druhá. Čísla, grafy, analýzy či predpovede ovplyvňujú už takmer polroka celý život na Slovensku. Spoločenský, politický, kultúrny a v neposlednom rade aj športový. Po štvrtkovom zasadnutí konzília odborníkov na Úrade vlády SR minister zdravotníctva Marek Krajčí a hlavný hygienik Ján Mikas potvrdili ďalšie opatrenia ohľadom hromadných akcií so zákazom podujatí nad 1 000 divákov a interiérových nad 500 divákov.

Športové zápasy a súťaže budú od 1. septembra na Slovensku zaradené medzi rizikové podujatia s tzv. “superšíriteľmi” nového koronvírusu.  Rozhodnutie, ktoré bolo prijaté – už aj tak chudobný a odstrčený šport na Slovensku – opäť dostane na úplne dno ekonomického, finančného ale aj mediálneho suterénu. Epidemiológovia, infektológovia a verejní zdravotníci rozhodli, že od 1. septembra do 1. októbra sa na Slovensku nebudú konať hromadné športové podujatia s účasťou 1000 a viac divákov. Zakázali sa aj interiérové hromadné podujatia nad 500 a neodporučilo sa organizovanie žiadnych hromadných športových podujatí.

 

Slovenská futbalová liga aj aktuálna sezóna nevie či skončí, alebo bude pokračovať. Zdroj: TASR

Po tom, ako sa reštartovala sezóna vo viacerých športoch, nastavil sa nový kalendár súťaží a podujatí na Slovensku. Začala sa prvá aj druhá futbalová liga, európske poháre, hokejová extraliga je predo dverami, ďalšie kolektívne aj individuálne športy majú naplánovaný program, reprezentácie budú mať svoje turnaje, zápasy,  v druhej polovici mesiaca sú v pláne cyklistické preteky Okolo Slovenska.

Dnes už však neplatí ani to, že na štadiónoch môže byť obsadená 50-percentá kapacita. Minister zdravotníctva Marek Krajčí to zdôvodnil lakonicky. “Tam ani nie je dôležité, aký veľký je štadión. Dôležité sú interakcie ľudí počas zápasu i po zápase. Oslavy, východ masy ľudí zo štadióna spoločnými priestormi, vytvárajú sa veľké skupiny a častokrát idú spoločne do mesta. Minimálne v mesiaci september budeme obmedzenia na tisíc ľudí vyžadovať.”

 

Minister zdravotníctva Marek Krajčí a hlavný hygienik Ján Mikas potvrdili ďalšie opatrenia ohľadom hromadných športových akcií. Zdroj: TASR / Dano Veselský

Za zmienku tiež stojí, že obchodné centrá môžu fungovať v klasickom modele, aj keď je tam často oveľa viac ľudí ako na futbale a za rôznych zvláštnych hygienických podmienok. Šport v exteriéry nie. V halách to už je dilema, ale riešiteľná.

Nuž, šport čakajú poriadne ťažké časy a keď to bolo doposiaľ komplikované, od septembra bude šport možno pre mnohých jeho podporovateľov, sponzorov, “financmajstrov” veľkým a ťažkým závažím, ktorého sa zbavia, lebo to bude mať pre nich nulový efekt. Generovať stratu v ére, kde je prioritou podnikateľsky prežiť, je čisté šialenstvo, hazard a hlúposť. Pre všetky kluby a zväzy tak nastane doba ľadová a to, že skrachujú väčšie či menšie kluby, zväzy a organizácie je veľmi, ale veľmi pravdepodobné.

 

Minister zdravotníctva Marek Krajčí a hlavný hygienik Ján Mikas potvrdili ďalšie opatrenia ohľadom hromadných športových akcií. Zdroj: TASR / Dano Veselský

Len aby nám o pár rokov nám nepripomínali iba staré betónové artefakty štadiónov, rozpadnuté ruiny hál a múzea so športovými trofejami, fotografiami či sochami, kde na priečelí budú vytesané slogany – Stalo sa v ďalekej minulosti. Boli že to časy, keď sa naše elity vo veľkom fotografovali s olympijskými medailistami, majstrami sveta a Európy, víťazmi Svetových pohárov. To bol kolotoč sľubov, predsavzatí, autogramiád, slávnostných obedov a večierkov.

 

Mohlo by vás zaujímať